مخالفت دبیر کل حزب الله لبنان با استعفای دولت: برگزاری انتخابات زودهنگام اتلاف وقت است

سید حسن نصرالله تاکید کرد که همه باید مسئولیت پذیر باشند و از تسویه حساب های شخصی خودداری کنند زیرا این اقدام کشور را از نظر امنیتی و سیاسی به سمت نامعلومی سوق می دهد.

میدل ایست نیوز: «سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب الله لبنان، در سخنرانی به مناسبت اربعین امام حسین(ع) ضمن ابراز مخالفت با استعفای دولت گفت که در صورت استعفای دولت، همان نیروهای سیاسی همچنان باقی خواهند ماند و تغییر نام ها چیزی را تغییر نخواهد داد.

وی گفت: طرح موضوع انتخابات زودهنگام پارلمانی و تشکیل دولت جدید یا دولت تکنوکرات هدر دادن وقت است؛ همین دولت باید به کار خود ادامه دهد اما با مشی وشیوه جدید و باید از آنچه در دو روز گذشته رخ داد، عبرت بگیرد.

سید حسن نصرالله همچنین با اشاره به بحران بی اعتمادی بسیار عمیق بین ملت و دولت لبنان گفت که وقتی دولت اقداماتی را برای اعتماد سازی مجدد با مردم انجام دهد، لبنانی ها قبول خواهند کرد.

وی افزود: مردم به مقاومت اطمینان دارند و می دانند اموالی که به آنان داده می شود، به غارت نمی رود و افزود که به هر کس که وارد نبرد سرنگونی دولت شود، می گویم نمی توانی آن را انجام دهی.

دبیر کل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: برخی رهبران و نیروهای سیاسی لبنان هیچ گونه مسئولیتی را در مورد گذشته و حال حاضر قبول نکرده و از مسئولیت خود شانه خالی می کنند و نتایج آن را به گردن دیگران می اندازند.

وی سپس با اشاره به بحران آتش سوزی اخیر در لبنان تصریح کرد: همه دولت را محکوم کردند اما باید پرسید چه کسی ، چه کسی را محکوم می کند؟ همه دیگران را مسئول می دانند کاری که هیچ نتیجه ای ندارد. اینکه برخی از مسئولیت خود در خصوص اوضاع جاری فرار کنند ، زشت است به ویژه کسانی که در طول 30 سال گذشته در دولت حضور داشته اند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: همه باید مسئولیت پذیر باشند و از تسویه حساب های شخصی خودداری کنند زیرا این اقدام کشور را از نظر امنیتی و سیاسی به سمت نامعلومی سوق می دهد، هر کس از مسئولیت فرار کند، باید محاکمه شود به ویژه کسانی که کشور را به این وضعیت دشوار رسانده اند ما همکاری بین اعضای دولت و همبستگی بین آنان را خواستاریم نه فرار از مسئولیت ها.

وی گفت: خشم مردمی تهدیدی برای انفجار اوضاع کنونی است زیرا وقتی مالیات ها بر قشر فقیر جامعه اعمال می شود، کشور در معرض انفجار قرار می گیرد.این دو روز ناآرامی پیام بسیار مهمی دارد و همه مسئولان باید درک کنند که ملت لبنان تحمل هیچ مالیات جدیدی را ندارد و به خیابان خواهد آمد و همه نیروها از مهار وضعیت ناتوان خواهند ماند این چیزی است که باید هنگام حل و فصل مشکلات آن را در نظر داشت.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: برخی در قدرت معتقدند اعمال مالیات ها مشکلی ندارد و اصلاحات یعنی در نظر گرفتن مالیات اما این اقدام اوضاع را به سمت انفجار می برد.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه مشکلات اقتصادی لبنان از سال ها قبل انباشت شده و مربوط به این دولت و دوره نیست، خاطرنشان کرد: ما در یک کشور ورشکسته نیستم و اینکه دولت گزینه ای جز اعمال مالیات ندارد درست نیست زیرا گزینه های زیادی وجود دارد ما می توانیم کشور، ملت و اقتصادمان را نجات دهیم و عموم ملت لبنان باید راضی باشند مشکل کنونی در شیوه عمل است باید اقدامی اتخاذ کرد که در آن فقط فقرا قربانی نشوند.

وی تاکید کرد: چشم انداز بزرگ وگام های بزرگی وجود دارد که می توان با اتخاذ آن کشور را از بحران بیرون آورد.

دبیرکل حزب الله گفت: وزیران ما در دولت مخالفت حزب الله با تحمیل هرگونه مالیات بر قشر فقیر را اعلام  کردند و با اعمال مالیات در بودجه 2019 هم مخالفت کردیم؛ اگر مقابله با مالیات ها نیازمند حضور در خیابان باشد، حضور خواهیم یافت.

سیدحسن نصرالله هشدار داد: اگر حزب الله به خیابان بیاید دیگر راه برگشتی وجود نخواهد داشت مگر تحقق خواسته ها؛ دوستان ما باید متوجه باشند که حرکت ما ساده نیست و به خیابان آمدن ما نیز حرکت ساده ای نیست. حزب الله لبنان و ملت را رها نخواهد کرد و اجازه نخواهیم داد کشور گرفتار شده و به سمت نابودی برود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما برای هیچ تظاهراتی نقشه نکشیده ایم،اگر روز اول حزب الله به خیابان می آمد تکاپوی مردم به گونه ای دیگر بود اما این قدرت تحرکات مردمی به دور از احزاب سیاسی است.

دبیرکل حزب الله خطاب به مردم لبنان گفت: اگر می خواهید ادامه دهید باید تحرکات و تکاپوی خود را از احزاب سیاسی که به دنبال موج سواری بر این تحرکات هستند، جدا کنید و هیچ حمله ای به نیروهای امنیتی نداشته باشید.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ایرنا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن