آمار ضد و نقیض تلفات تظاهرات دیشب کربلا

فرماندهی پلیس استان کربلا در حالی از عدم وجود افراد کشته شده در تظاهرات دیشب کربلا سخن می گوید که کمیساریای حقوق بشر از کشته شدن 18 تن و زخمی شدن 800 فرد دیگر در این تظاهرات خبر داده است.

میدل ایست نیوز: شهر کربلا دیشب تا نزدیکی‌های صبح صحنه تظاهرات خشونت‌باری بود، به طوری که منابع آگاه از کشته و زخمی شدن ده‌ها تن طی تظاهرات مذکور خبر داده اند.

در همین ارتباط، تظاهرات‌کنندگان نیروهای امنیتی را متهم به ارتکاب کشتار و شلیک گلوله جنگی به سمت معترضان برای متفرق کردن آنان متهم می کنند.

فعالان عراقی در شبکه‌های اجتماعی صحنه‌هایی را منتشر کرده اند که در آن فریادهای مجروحین و صدای صفیر گلوله‌های جنگی به گوش می رسد، در این تصاویر همچنین تظاهرات‌کنندگانی دیده می شوند که بر زمین افتاده و خون از بدن‌شان جاری است.

کمیساریای عالی حقوق بشر نیز از بکارگیری گلوله جنگی برای سرکوب تظاهرات کربلا خبر داده است.

«علی البیاتی»، عضو کمیساریای حقوق بشر در بیانیه‌ای خطاب به عبدالمهدی اعلام کرد: «جناب نخست وزیر آیا اطلاع دارید که نیروهای شما برای پراکندن تظاهرات‌کنندگان در کربلا از تیربار پی کا استفاده می کنند؟!»

وی در ادامه تاکید کرد: «اطلاعاتی که از سو فعالان مدنی و سازمان‌های غیردولتی به دست ما رسیده است، از جان باختن 18 تن و زخمی شدن 800 نفر دیگر در تظاهرات دیشب کربلا حکایت دارد.»

الباتی در پایان نسبت به سخنان اداره بهداشت کربلا در جان باختن تنها یک نفر در اعتراضات دیشب ابراز تعجب کرد.

در همین راستا، فرماندهی پلیس استان کربلا وجود افراد کشته شده میان تظاهرات‌کنندگان و نیروهای امنیتی در تظاهرات دیشب را تکذیب و اعلام کرد: «هیچ کشته‌ای در تظاهرات دیشب وجود ندارد و تاکنون تنها 37 تن که اکثر آنها از نیروهای امنیتی هستند، زخمی شده اند.»

وی تاکید کرد: «رابطه نیروهای امنیتی با تظاهرات کنندگان بسیار خوب است و هر آنچه خلاف این امر گفته می شود، اطلاعاتی نادرست است. تظاهرات دیشب در بین میدان التربیه و پل حزیران در برابر شورای استانداری و ساختمان استانداری کربلا برگزار شد و نیروهای امنیتی به دستورات فرماندهی کل نیروهای مسلح در عدم تیراندازی به معترضان پایبند است.»

استاندار کربلا نیز از لغو منع آمد و شد به صورت محدود تا ساعت 3 بعد از ظهر امروز خبر داد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
الفراتبغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا