مشاور نخست وزیر عراق: احتمالا دولتی انتقالی به ریاست «عبدالمهدی» تشکیل شود

«لیث کبه» تأکید کرد که همه تلاش ها بر نجات دادن کشور و جلوگیری از تبدیل تظاهرات به یک درگیری خشونت آمیز داخلی متمرکز است.

میدل ایست نیوز: «لیث کبه» مشاور ارشد نخست وزیر عراق، پیش بینی کرد که با شدت گرفتن تظاهرات در عراق «عادل عبدالمهدی» ریاست دولت انتقالی را بر عهده بگیرد.

او در مصاحبه با شبکه امریکایی NPR پیش بینی کرد که در نهایت یک دولت انتقالی شکل بگیرد و گفت که در حال حاضر همه تلاش ها بر یافتن جایگزین و نجات دادن کشور و جلوگیری از تبدیل شدن تظاهرات به یک درگیری خشونت آمیز داخلی است.

لیث کبه گفت که فشارها بر حکومت شدت گرفته و بحث بر سر برخی جزئیات برای مأمور کردن «عادل عبدالمهدی» جهت تشکیل دولت انتقالی است.

وی اظهار داشت که عبدالمهدی در شرایطی بر سر کار آمد که نیروهای سیاسی شیعه، به خصوص گروه های قدرتمندی که شاخه نظامی هم داشتند، نتوانستند بر سر تعیین نخست وزیر به توافق برسند و عبدالمهدی به عنوان یک جایگزین مورد قبول همه اطراف به قدرت رسید.

به گفته کبه تظاهرات کنندگان امروز جوانانی اند که عضو هیچ حزب یا گروه سیاسی نیستند و مطالباتشان بسیار ساده و معمولی است و همین مطالبات تعادل سیاسی عراق دارد بر هم می زند و تلاش ها برای کنترل تظاهرات هم شکست خورده است.

او افزود که مطالبات مردم از یافتن شغل و بهبود وضعیت معیشت به تغییر دولت رسیده و به مرور زمان هیجانات در تظاهرات بیشتر هم خواهد شد و تأکید کرد که اکنون اعتراضات متوجه قانون انتخابات و نیز دخالت خارجی در امور داخلی عراق است و اکنون همه در نهادهای حاکمیتی عراق دچار این معضل هستند که با این نیروی مستقل رو به افزایش که هیچ کس فکر نمی کرد با این سرعت شکل بگیرد چگونه باید تعامل کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا منظور از دخالت خارجی دخالت ایران در امور داخلی عراق است، گفت که بدون تردید چنین است و افزود که کسانی می خواهند بگویند که امریکا هم در عراق نفوذ دارد اما واقعیت آن است که نفوذ امریکا در عراق به سطح کنش سیاسی نمی رسد و برای همین می توان گفت که تمرکز معترضان بر استقلال دولت عراق دربرابر نفوذ ایران است و این موضوعی است که اخیرا در تظاهرات مطرح شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
NPR

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا