ادعای عفو بین الملل درباره استفاده از گلوله‌های گاز اشک‌آور ایرانی در تظاهرات عراق

عفو بین الملل ادعا کرده که گلوله های گاز اشک آور و دودزای ساخت ایران باید هرچه سریعتر از دست نیروهای امنیتی عراق خارج شود.

میدل ایست نیوز: سازمان عفو بین‌الملل طی گزارشی می‌گوید نتایج آزمایشات و تحقیقاتش نشان می‌دهد گازهای اشک‌آور و دودزای تازه ای در تظاهرات عراق استفاده شده که به کشته شدن برخی معترضان عراقی انجامیده است.

این گزارش می‌گوید در مواجهه با اعتراضات عراق از دو نوع گلوله گاز اشک‌آور ۴۰ میلی‌متری استفاده شده است که یکی از آنها ساخت صربستان است و از قبل نیز برای تیم پژوهش عفو بین‌الملل معلوم بود.

به گفته عفو بین الملل، نتیجه تحقیقات نشان داد برخی از معترضان نیز با گلوله‌های گاز اشک‌آور نوع «M 651» و گازهای دودزای نوع «M 713» هدف قرار گرفته و کشته شده‌اند که هر دو این تسلیحات که قبلا اطلاعی درباره آنها وجود نداشت، در واقع ساخت سازمان صنایع دفاعی ایران است.

این گزارش می‌گوید از 31 اکتبر تاکنون چهار مورد شواهد ویدیویی جدید و تصاویر فراوانی از کشته‌های عراقی توسط گازهای اشک‌آور ایرانی بررسی شده است.

عفو بین الملل بر اساس مصاحبه با منابع محلی و بیمارستانی، معترضان و خود مصدومین، به این نتیجه رسیده است که تسلیحات گلوله‌های گاز اشک‌آور و دودزای ساخت ایران باید فورا از دست نیروهای امنیتی عراق خارج شود، چرا که وزن قوطی فلزی (گلوله) این تسلیحات 10 برابر انواع معمول دیگر هست و در صورت برخورد با انسان، به آسیب شدید جسمانی یا مرگ وی منجر می‌شود.

عفو بین‌الملل می‌گوید معترضان عراقی مستقیما از ناحیه سر یا سینه مورد هدف این گلوله‌ها قرار گرفته و مرگ تعدادی از آنها با همین تسلیحات از نظر این سازمان ثابت شده است.

این گزارش می‌گوید شواهد و اطلاعات کافی درباره اینکه چه نیروهایی در بغداد از تسلیحات ایرانی استفاده کرده، ندارد، اما باید این تسلیحات فورا از دست نظامیان عراقی گرفته شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
عفو بین الملل

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا