پلاسخرت: هشدار مرجعیت به روسای سه گانه/ مرجعیت می گوید اصلاحات نشود معترضان به خانه هایشان باز نمی گردند

پلاسخرت در کنفرانسی مطبوعاتی در نجف اشرف پس از دیدار با آیت الله سیستانی به نقل از ایشان تأکید کرد که اگر تشکل های سیاسی دست به اصلاح گسترده نزنند باید طور دیگری اقدام کرد.

میدل ایست نیوز: «جنین هنیس پلاسخرت»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق، پس از دیدار با آیت الله سیستانی تأکید کرد که مرجعیت از عدم جدیت نیروهای سیاسی در اجرای اصلاحات ابراز نگرانی کرده است.

پلاسخرت در کنفرانسی مطبوعاتی در نجف اشرف پس از دیدار با آیت الله سیستانی به نقل از مرجعیت تأکید کرد که مردم بدون تحقق مطالبات عملی به خانه هایشان بازنخواهند گشت و افزود که اگر رؤسای سه گانه نتوانند یا نخواهند این اصلاحات را اجرا کنند باید طور دیگری اقدام کرد.

او گفت که آیت الله سیستانی تأکید کرده که توصیه های لازم به دولت ازجانب مرجعیت انجام شده و وقت عمل است و ایشان بر ضرورت احترام گذاشتن همه اطراف به استقلال و حاکمیت ارضی عراق تأکید کرده است.

او اظهار داشت که مرجعیت بر ضرورت خودداری از خشونت در برخورد با افرادی که تظاهرات مسالمت آمیز انجام می دهند و توقف فوری بازداشت ها و آدم ربایی ها و انجام اصلاحات تأکید کرده است.

او افزود که مرجعیت از پیشنهاد سازمان ملل درباره قانون یکپارچه انتخابات استقبال کرده است.

پلاسخرت در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره منظور از «اقدام طور دیگر» گفت که طور دیگر یعنی طور دیگر و همین عبارت به اندازه کافی معنادار است.

او وضعیت کنونی کشور را نگران کننده دانست و افزود که اقدام فوری سران سیاسی بسیار مهم است چون مطالبات تظاهرات کنندگان کاملا مشروع است و تأکید کرد که در مذاکراتش با تظاهرات کنندگان دیده که آنان از نبود پیشرفت در سال های گذشته بسیار ناراضی اند و نیروهای سیاسی باید از این فرصت استفاده کنند وگرنه تظاهرات بار دیگر ازسر خواهد گرفته شد.

پلاسخرت تأکید کرد که همه گزارش های قابل اعتماد در حال دریافت و بررسی و تحقیق است و اگر نیروهای امنیتی می گویند که به مردم تیراندازی نکرده اند باید دید که عامل کشتار مردم چه کسی است و تحقیق کند که گازهای اشک آور از کجا آمده است.

او گفت که سازمان ملل اوضاع را زیر نظر دارد و برای پیشرفت کشور تلاش می کند و باید گفت که وقت آن است که دولت عراق دست به اقدام عملی بزنند و نیروهای سیاسی هم باید بعد از 16 سال برای دستاوردی جدی تلاش کنند.

وی تأکید کرد که عراق یک کشور مستقل است و سازمان ملل فقط می تواند مشورت بدهد و همه کشورها و نهادهای بین المللی باید برای حفظ استقلال عراق تلاش کنند و عراق را به میدان نزاع خود تبدیل نکنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
السومریه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا