آغاز صدور احکام برای متهمان فساد با تصویب رفع مصونیت از نمایندگان متهم به فساد

شواری عالی قضایی عراق به همه دادگاه ها دستور داده که بازپرسی نمایندگان متهم به پرونده های فساد مالی و اداری را آغاز کنند.

میدل ایست نیوز: «عبدالستار بیرقدار»، سخنگوی شورای عالی قضایی عراق، خبر داد که با رفع مصونیت از نمایندگان متهم به فساد براساس مصوبه مجلس عراق، شورای عالی قضایی اقدامات لازم برای احضار و صدور احکام بازداشت متهمان را آغاز کرده است.

او گفت که این شورا به همه دادگاه ها دستور داده که بازپرسی نمایندگان متهم به پرونده های فساد مالی و اداری را آغاز کنند و در این باره نیازی به هماهنگی با شورای عالی قضایی کشور نیست و مجریان قانون نیز می توانند مستقیما احکام بازداشت و جلب و احضار را اجرا کنند.

بیرقدار افزود که این شورا همچنین طی اقدامی بی سابقه دادگاه فدرال مبارزه با فساد را با اختیارات استثنایی تشکیل داده است و گفت که این دادگاه با هماهنگی تیم های تخصصی هیئت پاکدستی و سازمان حسابرسی حساب ها و قراردادهای همه وزارتخانه ها و نهادها از سال 2003 را بررسی می کند و در این راستا چند مقام مهم ازجمله دو وزیر سابق و چند نماینده کنونی مجلس و چند استاندار و عضو استانداری و مدیر کل و بازرسی احضار شده اند.

او همچنین از تشکیل هیئت های تحقیق و تفحص ازسوی شورای عالی قضایی برای پیگیری حوادثی که در تظاهرات عراق رخ داده خبر داد و گفت که این هیئت ها در استان ها کار خود را آغاز کرده اند و از همه کسانی که نزدیکانشان در این حوادث کشته یا زخمی شده اند خواست که به این هیئت ها مراجعه کنند.

همزمان شورای عالی قضایی عراق با انتشار آماری رسمی خبر داد که از سال 2003 تا اول اکتبر گذشته 752 میلیارد و 22 میلیون دینار و 37 هزار دلار ازطریق دادگاه ها به خزانه کشور بازگشته است.

همزمان با این آمار، هیئت پاکدستی عراق از صدور حکم 7 سال زندان برای رئیس فعلی مؤسسه شهدای عراق به علت فساد در قرارداد نصب یک نماد شهری برای شهدا خبر داد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا