تاثیر بسته ماندن بنادر و میادین نفتی بر اقتصاد عراق تا چه میزان است؟

با وجود نگرانی‌ها از توقف فرایند صادرات نفت عراق، معترضان عراقی دوباره ورودی بندر ام قصر بصره را مسدود کردند و مانع از ورود کارمندان و کامیون‌های حامل نفت شدند، امری که موجب کاهش 50 درصدی فعالیت‌های این بندر شد.

میدل ایست نیوز: با وجود نگرانی‌ها از توقف فرایند صادرات نفت عراق، معترضان عراقی دوباره ورودی بندر ام قصر بصره را مسدود کردند و مانع از ورود کارمندان و کامیون‌های حامل نفت شدند، امری که موجب کاهش 50 درصدی فعالیت‌های این بندر شد.

در همین رابطه، سخنگوی نخست وزیر عراق پیشتر تصریح کرد تعطیلی بندر ام قصر در عراق از سوی تظاهرات‌کنندگان مخالف دولت بیش از 6 میلیارد دلار برای کشور هزینه در پی داشته است.

به راستی، تاثیر اعتراضات بر اقتصاد ملی عراق چیست؟ آیا شرکت‌های نفتی جهانی برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های خود در عراق وارد خط بحران و قطع فعالیت‌های خود در این کشور خواهند شد؟

در همین راستا، همام شماع، کارشناس اقتصادی عراق اظهار داشت: «قطع صادرات نفت عراق به مثابه قطع اکسیژن از موجود زنده به شمار می رود، نباید حتی در دشوارترین شرایط صادرات نفت از سوی معترضان و یا مقامات رسمی قطع شود چرا که اگر نفت به مدت کمتر از یک ماه قطع شود، به مثابه مرگ اقتصاد عراق خواهد بود.»

شماع افزود: «بستن بندر ام قصر اهمیت کمتری در مقایسه با توقف صادرات نفت دارد، چرا که گذرگاه‌های جایگزینی برای صادرات و واردات وجود دارد اما با این وجود، بر این باور هستم که بسیار اشتباه است که تظاهرات‌کنندگان دست به قطع بندر یا ممانعت از واردات کالاها بزنند چرا که در نهایت این امر حتی اعتراضات مردمی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.»

این کارشناس اقتصادی در پایان اظهار داشت: «بخش اعظم درآمد شهروندان عراقی از طریق فروش صادرات نفت به دست می آید لذا توقف فرایند صادرات نفت به معنای سقوط کشور و نه فقط سقوط دولت کنونی خواهد بود. پیامد این امر، قرارگیری کشور در بحبوحه آشوب و ناآرامی سهمگین است.»

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسکای پرس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا