راهکار 10 بندی «حیدر العبادی» برای تضمین انتقال روان قدرت در عراق

«حیدر العبادی»، رهبر ائتلاف النصر و نخست وزیر سابق عراق ابتکار عملی ملی متشکل از ۱۰ بند برای تضمین انتقال روان قدرت پیشنهاد کرد.

میدل ایست نیوز: «حیدر العبادی»، رهبر ائتلاف النصر و نخست وزیر سابق عراق ابتکار عملی ملی متشکل از ۱۰ بند برای تضمین انتقال روان قدرت پیشنهاد کرد.

مهمترین بندهای این طرح عبارتند از:

– با استناد به ماده ۶۱ قانون اساسی هر چه سریع‌تر به دولت کنونی رای عدم اعتماد داده شود و دولت جدید در ۲۰۱۹/۱۲/۱۵ با برنامه‌های موقت و بازه زمانی مشخص شکل بگیرد و یک شخصیت مستقل ریاست آن را بر عهده داشته باشد.

– با تعیین «معاون نخست وزیر در امور تظاهرات‌ها»، داشتن نماینده برای تظاهرکنندگان تضمین شود تا ضمانتی برای تحقق مطالبات و شرکت دادن ملت در اداره مرحله موقت وجود داشته باشد.

– زندانیان مسالمت‌جو آزاد شده و مجرمان و قاتلان افراد شرکت‌کرده در تظاهرات‌های مسالمت آمیز و نیروهای امنیتی مشخص شوند و مورد بازخواست قرار گرفته و به خانواده‌های شهدا غرامت پرداخت شود.

– اصلاحات منصفانه‌ای در قانون انتخابات صورت بگیرد که ضامن در هم شکستن احتکارهای سیاسی و تشکیل کمیساریای مستقل انتخابات و برگزاری انتخابات سراسری زودهنگام با نظارت بین المللی طی ۶ ماه باشد.

– دولت منتخب جدید این امور را بر عهده بگیرد:

– انجام اصلاحات قانون اساسی، انحصار سلاح به دست دولت، پایان دادن به پرونده‌های بازداشت شدگان و افراد ناپدید شده در تمامی استان‌های عراق.

– اصلاح دستگاه قضایی و تعیین تکلیف پرونده‌های اصلی فساد با کمک گرفتن از تجارب بین المللی.

– رها ساختن دولت و نهادهایش از نظام سهمیه‌بندی و نیز در پیش گرفتن معیارهای کفایت و حرفه‌ای بودن و برابری فرصت‌ها.

– پایبندی به شرط‌های حاکمیت عراق و تضمین آزادسازی روند تصمیم‌گیری عراقی‌ها از هرگونه سلطه یا قیمومت خارجی.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن