معیارهای ده‌گانه ائتلاف الفتح برای انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق

«حامد الموسوی»، نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف الفتح از معیارهای ده‌گانه این ائتلاف برای انتخاب نخست وزیر جدید این کشور خبر داد.

میدل ایست نیوز: «حامد الموسوی»، نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف الفتح از معیارهای نه‌گانه این ائتلاف برای انتخاب نخست وزیر جدید این کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم، الموسوی با بیان اینکه ائتلاف الفتح ده شرط برای انتخاب نامزد جایگزین عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق مطرح کرده است، وی درباره این معیارها و شروط نه‌گانه گفت: «نخست، مورد پذیرش مرجعیت باشد. دوم، مورد قبول مردم باشد. سوم، قاطع، شجاع و مقتدر باشد. چهارم، مستقل، غیرحزبی و کاملا به عراق تعلق‌خاطر داشته باشد. پنجم، با حمایت از نیروهای امنیتی از جمله الحشد الشعبی همسو باشد. ششم، توان مدیریتی و رهبری داشته باشد و خود را ملزم به پیاده‌سازی برنامه اصلاحی واقعی بداند که به مطالبات مرجعیت و مردم در بازه زمانی مشخص جامه عمل بپوشاند. هفتم، متهم به فساد نباشد. هشتم، از رهبران سیاسی کنونی و گذشته نباشد. نهم، از افراد دو تابعیتی نباشد.دهم، به یکپارچگی عراق ایمان داشته باشد و درخصوص حاکمیت کشور با کسی سر سازش نداشته باشد.»

این عضو ائتلاف الفتح افزود: «این ائتلاف از مسئولیت ملی خود در محقق ساختن نقطه نظرات مرجعیت و مطالبات مردم شانه خالی نخواهد کرد، ائتلاف الفتح به همکاری با گروه‌های سیاسی در چارچوب قانون اساسی و نصب العین قرار دادن منافع عالی عراق ادامه خواهد داد و در این راه، پذیرای همه اندیشه‌ها و دیدگاه‌های گروه‌های سیاسی و مردمی است.»

وی در ادامه تاکید کرد: «ائتلاف الفتح از چالش بزرگ و حساس کنونی که کشور و مردم را مورد تهدید قرار داده است، آگاهی دارد. از این رو این ائتلاف از هیچ نامزدی برای تصدی نخست‌وزیری حمایت نخواهد کرد بلکه به رایزنی‌های خود بر اساس معیارهای یاد شده ادامه خواهد داد.»

ائتلاف الفتح پیشتر از آغاز رایزنی‌ها میان گروه‌های سیاسی برای توافق بر سر انتخاب نخست وزیر جدید خبر داده بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − شش =

دکمه بازگشت به بالا
بستن