کمیساریای عالی حقوق بشر عراق خواستار حضور دانش آموزان در کلاس های درس شد

کمیساریای عالی حقوق بشر عراق با صدور بیانیه ای خواستار بازگشت دانش آموزان به کلاس ها برای تضمین حق آموزش آنها شد.

میدل ایست نیوز: کمیساریای عالی حقوق بشر عراق با صدور بیانیه ای خواستار بازگشت دانش آموزان به کلاس ها برای تضمین حق آموزش آنها شد.

این کمیساریا روز سه شنبه (10 اکتبر) از همه دانش آموزان خواست که برای تضمین حق آموزش که یکی از حقوق بشر است به کلاس های درس برگردند.

این کمیساریا بر ضرورت تعهد وزارت آموزش و اتحادیه صنفی معلمان و مدیران و همه ادارات مربوطه برای اتخاذ همه تدابیر لازم در سراسر عراق جهت ازسرگیری فعالیت مدارس براساس توافق نامه های بین المللی ای که عراق خود را به آنها ملزم کرده تأکید کرد.

در بیانیه کمیساریای عالی حقوق بشر حق آموزش بخشی از اعلامیه جهانی حقوق بشر و معاهده ویژه حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی 1966 و توافق نامه حقوق کودک در سال 1990 دانسته شده است.

این کمیساریا از اولیا و شیوخ عشایر خواسته که فرزندانشان را به ادامه تحصیل و همکاری با کادرهای آموزشی برای ازسرگیری آموزش و تضمین حق تحصیل فرزندانشان ترغیب کنند.

در این بیانیه همچنین از دستگاه های امنیتی خواسته شده که با تأمین امنیت مدارس و معلمان و دانش آموزان استمرار روند آموزش را تضمین کنند.

با آغاز تظاهرات گسترده مردم عراق از اول اکتبر اتحادیه صنفی معلمان چند بار اعلام اعتصاب کرد و بسیاری از مدارس تحت فشار برخی گروه ها مجبور به تعطیل کردن کلاس ها شدند و اکنون بسیاری از دانش آموزان حاضر به بازگشت به کلاس ها نیستند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
السومریه نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا