گشایش قریب‌الوقوع در مناسبات عربستان و قطر؛ دستیابی به سه توافق در مذاکرات‌ پشت‌پرده

رسانه‌های کویتی گزارش دادند که پیشرفتی در حل بحران موجود در روابط برخی کشورهای عربی با قطر حاصل شده است.

میدل ایست نیوز: رسانه‌های کویتی امروز پنجشنبه گزارش دادند که پیشرفتی در حل بحران موجود در روابط برخی کشورهای عربی با قطر حاصل شده است.

روزنامه القبس به نقل از منابع عالی رتبه در حوزه خلیج فارس تصریح کرد که مذاکرات عربستان – قطر برای حل بحران تا به الان به سه توافق دست یافته است.

نخستین گام: آماده‌سازی افکار عمومی

این روزنامه کویتی از یک منبع موثق و آگاه از روند مذاکرات نقل کرد که اولین مورد مربوط به آماده‌سازی افکار عمومی برای فضای جدید و متفاوتی از دوره گذشته است که در آن فرصت دست یابی به توافقی میان دو طرف بر فضای افکار عمومی حکم فرما باشد.

القبس گزارش داد، حضور عربستان در جام خلیج ۲۴ که در قطر در ماه جاری میلادی برگزار شد، از جمله مقدمه‌چینی‌ها برای آماده کردن افکار عمومی در مسیر آشتی با قطر است.

مورد دوم:
روزنامه قبس به نقل از منبع خود نوشت توافق دوم به عدم اهانت به چهره‌های برجسته سیاسی دو کشور مربوط می شود، بر اساس این توافق باید روزنامه‌نگاران، مسئولان و دیگر افراد تاثیرگذار به این امر پایبند باشند.

مورد سوم: عدم بیان اظهارت خصمانه

طرفین سعودی و قطری همچنین توافق کرده‌اند که هیچ یک از دولتمردان و مسئولان دو کشور نباید سخنان مخاصمت‌آمیز علیه طرف مقابل بر زبان آورد. منبع یاد شده همچنین در گفت‌وگو با روزنامه قبس با بیان اینکه برخی موارد اختلافی وجود دارد که مورد رایزنی قرار خواهد گرفت، اظهار داشت: مذاکرات آسان نخواهد بود و به سختی در حال پیشرفت است.

گشایشی قریب الوقوع برای جلو فصل بحران

این منبع به روزنامه القبس اعلام کرد که در حال حاضر دیدارهایی در سطوح متعددی میان دو کشور در حال انجام است که برخی از این دیدارها در سطح وزارتی بوده و برخی دیگر در پایتخت‌های اروپایی انجام می‌شود و گفت‌وگوها در مورد مسائل اختلاف برانگیز دیگر ادامه دارد و ممکن است طی روزها و هفته‌های آتی اظهارات مستقیم یا غیر مستقیمی از توافقاتِ به‌دست آمده و سایر مسائلِ حل شده مطرح شود.

عربستان به همراه کشورهای امارات، بحرین و مصر از سال ۲۰۱۷ میلادی، قطر را به حمایت از سازمان‌های تروریستی از جمله گروه اخوان المسلمین و مداخله در امور داخلی برخی کشورهای عربی متهم کرده و روابط خود را با دوحه قطع کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا