انصراف رسمی «قصی السهیل» از نامزدی برای نخست وزیری + سند

«قصی السهیل»، وزیر آموزش عالی دولت مستعفی عراق و نامزد مورد حمایت ائتلاف بناء، از نامزدی برای نخست وزیری عراق انصراف داد.

میدل ایست نیوز: «قصی السهیل»، وزیر آموزش عالی دولت مستعفی عراق و نامزد مورد حمایت ائتلاف بناء، از نامزدی برای نخست وزیری عراق انصراف داد.

رسانه های عراقی سندی منتشر کرده اند که در آن قصی السهیل در نامه ای به تاریخ 22 دسامبر خطاب به «ائتلاف بناء» به عنوان «بزرگ ترین فراکسیون مجلس» ضمن تشکر از آنان بابت نامزد کردن وی، تأکید کرده که براساس برآورد وی «شرایط برای چنین مسئولیتی فراهم نیست».

او از سران ائتلاف بناء خواسته که عذر او را در نپذیرفتن این مقام بپذیرند.

از اوایل هفته جاری، پس از انتشار اخباری مبنی بر پافشاری ائتلاف بناء بر واگذاری سمت نخست وزیری به قصی السهیل، بر موج تظاهرات در نقاط گوناگون عراق افزوده شد.

روز گذشته یکی از سران ائتلاف فتح (نزدیک ترین نیروی سیاسی عراق به ایران) و نیز یکی از سران ائتلاف سائرون (وابسته به «سید مقتدی صدر») تأکید کردند که در پی مخالفت تلویحی مرجعیت و اعتراض تظاهرات کنندگان و مخالفت برخی تشکل های تأثیرگذار سیاسی، گزینه قصی السهیل هم رو به افول است، هرچند، به گفته عضو شاخص ائتلاف فتح، ایران همچنان بر قصی السهیل پافشاری می کند و فشارها بر رئیس جمهوری در این باره ادامه دارد.

این عضو شاخص ائتلاف فتح که از مذاکره کنندگان در این موضوع است و اخیرا در این باره مذاکراتی با سران تشکل های سیاسی داشته و نخواسته نامش فاش شود، تأکید کرد که درصورت منتفی شدن نامزدی قصی السهیل، دو گزینه دیگر مطرح خواهند شد.

پیش از این «محمد شیاع السودانی» نیز به طرزی مشابه از نامزدی برای نخست وزیری کنار گذاشته شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا