ظریف: امریکا ازسر حماقت «صلح سازترین» ژنرال منطقه را ترور کرد

وزیر امور خارجه ایران در «مجمع گفتگوی تهران» بر ضرورت هم اندیشی برای خروج از پارادایم خطرناک تجاوز، افراط و خشونت تأکید کرد.

میدل ایست نیوز: «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در «مجمع گفت وگوی تهران» که با حضور مهمانان خارجی برگزار شد بر ضرورت هم اندیشی برای خروج از پارادایم خطرناک تجاوز، افراط و خشونت تأکید کرد.

او در سخنرانی خود در این مراسم تأکید کرد که «امروز در حالی در میان شما هستم که به واسطه جنایت و تروریسم دولتی ایالات متحده آمریکا یکی از دوستان شجاع، با تدبیر، خردورز، و آرمان خواهم، سپهبد شهید قاسم سلیمانی عزیز را از دست داده ام.»

او سردار شهید قاسم سلیمانی را «بزرگ مردی که عمری مجاهدت کرد تا همه ما در دنیایی بهتر و امن­تر زندگی کنیم، امروز به دست شقی­ترین آحاد بشر به ملکوت اعلی پر کشیده است» و افزود که «ایران و تمامی استقلال ­طلبان و استعمارستیزان منطقه، سوگوار این ضایعه سترگ هستند».

وی افزود که آمریکا با ترور یکی از مقامات ارشد نظامی ایران، باب روش­هایی را باز کرده است که دیر یا زود گریبان خودش را از شرق تا غرب عالم خواهد گرفت، و خاطرنشان کرد که ایالات متحده آمریکا بار دیگر به همگان ثابت کرد که هیچ تعهد و احترامی به قواعد و قوانین آمره بین ­المللی ندارد و گفت که «این همان رویکرد روان پریشانه و ضد حقوق بین الملل است که وقیحانه تهدید به حمله به میراث فرهنگی ایران که میراث مشترک تمدن و فرهنگ بشری است می نماید».

او شهید قاسم سلیمانی را ندای استقلال ­طلبی منطقه­ ای خواند که دهه ­هاست به واسطه شهوت­ بی ­پایان اربابان زر و زور بین ­المللی و متحدین نادان و فرصت ­طلب شان در منطقه به شرایط ناگواری از تجمیع مشکلات و گرفتاری­های چندلایه دچار شده است.

ظریف گفت که آن چه در آغازین ساعات روز جمعه 13 دی ماه اتفاق افتاد، نه تنها حمله به حاکمیت ملی عراق و ترور وحشیانه و بزدلانه سردار سرافراز ایران بود، بلکه هدف قرار دادن یکی از ارکان «تأمین ­کننده امنیت» در داخل این جغرافیای دستخوش توطئه ­های گوناگون، از القاعده گرفته تا داعش و جبهه النصره بود. گرو­هک هایی که دست پرورده ایالات متحده آمریکا و مستخدمین منطقه ­ای اش ­هستند و بزرگترین دشمن خود را سردارانی چون قاسم سلیمانی می­ دانند.»

وزیر امور خارجه ایران گفت که «جای تعجب نیست که رئیس جمهور بی ادب و گستاخ آمریکا با ارتکاب خطایی راهبردی برخاسته از حماقت و تکبر، بزرگترین فاتح نبرد علیه تروریسم و افراط­ گرایی و “صلح­ سازترین ژنرال” منطقه در چند دهه اخیر را ترور می ­کند، و البته این بار قمار بزرگی کرده و بداند وعده الهی تخلف ناپذیر است که حق پیروز است».

او افزود که یکی از مهم­ترین مشکلاتی که منطقه پیرامونی ما گرفتار آن است برداشت­های غلط و سوء محاسباتی است که عمیقاً بر معادلات این منطقه تأثیر گذاشته و می­گذارد.

وی گفت که ایالات متحده برای چندمین بار نشان داد که چگونه می ­تواند با سوء محاسبات و برداشت­های غلط از اوضاع داخلی ایران و منطقه، گام­های خطرناکی را در ناامن کردن جهان و البته و مألا کشور خود بردارد و افزود که عمق­ حزن و اندوه ملل منطقه و جهان اسلام و به ویژه تشییع مردمی و بی ­سابقه ­ای که ملت­های ایران و عراق از پیکرهای مطهر سردار شهید سلیمانی و هم رزمان جاودانه­اش از جمله شهید ابومهدی المهندس انجام دادند، مهم­ترین نشانه خطای عمیق برداشت ­ها و محاسبات واشنگتن نسبت به ایران و منطقه است.

او افزود: «تنها به این آمار توجه کنید که هزینه سیاست خارجی ایالات متحده در منطقه غرب آسیا در دوران رئیس جمهور فعلی آمریکا با افزایش یک تریلیون دلاری به 8 تریلیون دلار رسیده است. این جدا از خون­ها و جان­های معصوم بی­شماری است که با این سوء محاسبات ریخته و از دست رفته ­اند» و تأکید کرد متأسفانه امروز با بزرگترین دروغ تاریخی روبه رو هستیم، که ایالات متحده آمریکا با این همه کشتار و خونریزی، به دنبال خیر و صلاح جمعی و صلح و امنیت در جهان و منطقه است.

ظریف گفت که منطقه ما به دلیل تجاوزهای بی­ پایان ایالات متحده آمریکا و درگیری ­های چند سال اخیر دچار وضعیت جنگ بی پایان­، افراطی­ گری و خشونت شده است. به دلیل نگرش و رفتار ایالات متحده آمریکا و دنباله روان آن، جنگ که به عنوان یک استثناء در روابط بین الملل شناخته شده، متأسفانه به یک هنجار و قاعده در منطقه تبدیل شده است. این حلقه معیوبی است که باید توسط کنش­گران منطقه، و تمامی آنهایی که متعهد به صلح و آرامش هستند شکسته شود.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد که متأسفانه این اختلال شناختی و سوء محاسبات صرفاً به ایالات متحده منحصر نیست و برخی متحدین و همفکران منطقه­ ای آن نیز به دلیل وابستگی مطلق به بیگانگان و خرید مشروعیت و امنیت از خارج، همین مسیر غلط و فاجعه بار را در پیش گرفته ­اند، مسیری که به شکاف ­ها و نبردهایی انجامیدهکه امروز بیش از هر زمان دیگری قابل مشاهده است: از نبرد هنجارها گرفته تا برخورد راهبردها.

او گفت که تأسف بارتر آن که این شکاف و نبردهای در جریان منطقه ­ای، فضای تنفس را برای نیروهای شر در داخل و خارج منطقه فراهم آورده است که با سوءاستفاده از این شرایط و از طریق برساختن تهدیدهای جعلی و ناامن سازی­ های مصنوعی به گسترش حضور نامشروع و غیرقانونی نظامی خود در منطقه بپردازند، که مهم­ترین بروز آن در درد و رنج بی پایانی است که ملت­های مظلوم منطقه از افغانستان تا عراق و سوریه و یمن و لیبی تحمل می ­کنند و افزود که وجه دیگر این سیاست­های مخرب و آتش افروزانه، فروش صدها میلیارد دلار سلاح­ های ویرانگر به منطقه­ است که معادل یک چهارم کل فروش سلاح در جهان است.

به گفته ظریف اختلالات و کمبودهایی که امروزه در منطقه شاهد آن هستیم، از قحطی “گفت وگوی میان منطقه­ ای” گرفته تا فقدان تعاملات ساختاری و نهادینه شده، همه نشانه ­های بارزی از این واقعیت است که شرایط منطقه رو به بهبود نیست. این تجمیع و تعمیق بحران ­ها شاید برای برخی بدین معنی باشد که منطقه در یک بن بست مفهومی و عملی قرار گرفته است.

او خاطرنشان کرد که به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عمیقاً معتقدم که اگرچه راه حل بحران ­های کنونی به ظاهر دور به نظر می­ رسد اما در واقع “نزدیک و در دسترس”  اند و  برای این که این “دور” را  “نزدیک” کنیم علاوه بر اراده سیاسی و تجمیع توانایی­ های منطقه ای، نیازمند یک تغییر پارادایمی هستیم. تغییری که علاوه بر شجاعت، یک تلاش دسته جمعی را لازم دارد.

ظریف گفت که پارادایمی که امروز بر منطقه ما تحمیل شده و دانسته یا ندانسته، توسط برخی در منطقه باز تولید می­ شود، بر این اصل قرار گرفته است که سلاح آمریکایی و جنگ، امنیت می ­آورد.

ظریف سنگ بنای هر حرکت معناداری در این منطقه از فهم متقابل آغاز می­ شود و مفاهمه نیز نیازمند گفت وگو دانست و گفت که آنچه امروز منطقه بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است، یک گفت وگوی فراگیر و جامع درون منطقه­ ای است. این بنای طرحی است که ایران سال ها در چارچوب سازمان ملل متحد به دنبال آن بوده است و تأکید کرد طرحی که امروز با ابتکار رئیس جمهوری محترم ایران به عنوان پویش صلح هرمز شناخته می­ شود.

او در توضیح این طرح گفت که این ابتکار با در نظر گرفتن واقعیت های منطقه و با باور قطعی بر اینکه یک معماری جدید و فراگیر به دور از زبان تجاوز و تهدیدی که میراث استعماری برای این منطقه بوده، نه تنها “ممکن”، بلکه “ضروری­ترین” امری است که همگان باید در این منطقه به دنبال آن باشیم. این همان منطق و زبانی است که اربابان زر و زور که منافع خود را در جنگ و شکاف می ­بینند از آن بیزارند و با تمام وجود حتی با ترور به دنبال جلوگیری از آن هستند.

ظریف افزود که مسیری که آمریکا برای خود و منطقه در پیش گرفته مسیر ناامنی، جنگ و خونریزی است، اما ایران به عنوان صدای واحدی که از قلب تک تک فرزندان این مرز و بوم کهن و پرغرور بر می­ خیزد ندای صلح و آرامش برای منطقه است.

او تأکید کرد اخراج ایالات متحده آمریکا از منطقه غرب آسیا، سرنوشت محتوم استفاده افسارگسیخته واشنگتن از ابزارهای جنگ، تحریم و ترور است و ایالات متحده آمریکا جواب قاطع و حتمی گستاخی خود را در زمان و مکانی که حداکثر درد را احساس کند خواهد گرفت، اما در این جا مایلم به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این پیام را به منطقه ارسال کنم که تهران همچنان لنگر صلح و امنیت و محور توسعه منطقه ­ای خواهد ماند و افزود که جمهوری اسلامی ایران راه حل گراست و کلیه کشورهای منطقه باید محور راه حل در پرونده های متعدد منطقه ای باشند.

او گفت البته روشن است در این مسیر همراهی همه همسایگان و گام­ های روشن از سوی همگان ضروری است. امنیت با سنگ ­اندازی در حریم همسایه حاصل نمی­ شود. باور ما، امنیت برای همه است.

ظریف این نقطه مهمی در تاریخ منطقه و جهان است تا ما کشورهای پیرامون تنگه هرمز، با کنارگذاشتن پارادایم حذف و دشمن تراشی بر اساس توهم خرید امنیت و توسعه از خارج که حاصلی جز جنگ و نابسامانی برای منطقه ما و جهان نداشته و با پذیرش پارادایم فراگیری و هم‌افزایی منطقه‌ای که تنها روش واقع بینانه خروج از تسلسل بحرانی کنونی است به سوی آینده ­ای سعادتمند و شکوفا با چشم اندازی روشن برای نسل ­های آتی برویم و این تحقق بزرگترین آرزوی برادر شهیدم سردار قاسم سلیمانی است.

محمدجواد ظریف در حاشیه این نشست با «یوسف بن علوی» و «حامد کرزای» از میهمانان ویژه مجمع گفت وگوی تهران دیدار و در خصوص مسائل مورد علاقه گفت وگو و تبادل نظر کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا