تلاش برخی گروه های سیاسی در عراق برای ماندن «عادل عبدالمهدی» در مقام نخست وزیری

منابع مطلع سیاسی خبر دادند که ترور سردار سلیمانی همه گفت و گو ها و مذاکرات راجع به تشکیل دولت جدید را تحت الشعاع قرار داد.

میدل ایست نیوز: در تازه ترین تحولات سیاسی بعد از ترور سردار سلیمانی، گروه های سیاسی وابسته به ایران اقداماتی را برای رای اعتماد آوردن مجدد «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر مستعفی عراق آغاز کرده اند.

عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق بابت مواضع اخیر خود درباره ترور سلیمانی و حضور نیروهای خارجی در عراق مورد توجه گروه های وابسته به ایران قرار گرفت.

منابع مطلع سیاسی خبر دادند که ترور سردار سلیمانی همه گفت و گو ها و مذاکرات راجع به تشکیل دولت جدید را تحت الشعاع قرار داد،  به خصوص که شخص سلیمانی تأثیر مهمی در معرفی نامزدهای این پست داشت.

برخی منابع گفتند که مقامات سیاسی عراق می ترسند که نخست وزیر جدید را بدون اطلاع و حمایت تهران انتخاب کنند بنابراین قصد دارند تا آرام شدن اوضاع عیدالمهدی را در این سمت نگه دارند.

«محمد الحسینی» از سران جریان حکمت عراق به پایگاه خبری «العربی الجدید» گفت که برخی گروه های سیاسی قصد دارند تا بحث  کسب رای اعتماد مجدد عیدالمهدی را پیش بکشند و حتی برخی این کار را ضروری می دانند.

وی با اشاره به بهانه های مختلف تجدید رای اعتماد گفت که انتخاب یک نخست وزیر ناشناخته در این وضعیت مناسب نیست و با توجه به موضع عبدالمهدی درباره ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس و تایید برخی از مردم عراق می توان به کسب رای اعتماد مجدد عبدالمهدی روی آورد .

به نظر الحسینی بعد از این حوادث کنترل اوضاع داخلی و مردم جهت وحدت و اتخاذ یک تصمیم ملی یکسان که مقامات سیاسی و مردم را متحد کند بسیار مهم است.

وی همچنین با تاکید بر انتخاب نخست وزیری مستقل و مورد قبول مردم که دارای شایستگی و قدرت خارج کردن عراق از بحران ها باشد گفت که موضع ما همچنان ثابت است.

الحسینی هم چنین هشدار داد که در این شرایط باید از تحریک افکار عمومی پرهیز کرد زیرا سبب ضعف وحدت ملی می شود .

از طرفی دیگر «حنین قدو» نماینده ائتلاف فتح (به ریاست «هادی العامری») به «العربی الجدید» گفت که بعد از مواضع عبدالمهدی درباره ترور سلیمانی و المهندس و اخراج نیروهای آمریکایی نمایندگان پارلمان گمان می کنند که تجدید رای اعتماد عبدالمهدی ضروری است. وی همچنین با اشاره به این که هنوز موضع رسمی در این باره اتخاذ نشده گفت که بهتر است در این شرایط مردم عراق تجدید رای اعتماد به عبدالمهدی را بپذیرند.

«احسان الشمری» تحلیلگر سیاسی گفت که از لحاظ قانونی امکان تجدید رای اعتماد عبدالمهدی وجود ندارد از آن جهت که وی در پس تظاهرات مردمی و کشته و زخمی شدن 25 هزار عراقی استعفا داده است.

وی با اشاره به اینکه برخی خواستار تجدید رای اعتماد عبدالمهدی هستند گفت که این ها قصد دارند عبدالمهدی را در این سمت نگه دارند زیرا او بهترین کسی که می توانند خواسته خود را با اعمال فشار بر وی تحمیل کنند.

وی هم چنین با اشاره به تظاهرات شدیدتر مردم در صورت کسب رای اعتماد عبدالمهدی گفت که این کار از طرف مردم و مرجعیت عراق مورد قبول نیست و از لحاظ سیاسی قانونی مردمی و مرجعیت نیز امکان بازگشت عبدالمهدی وجود ندارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا