«مسرور بارزانی» در دیدار با «عادل عبدالمهدی» در سلیمانیه بر کمک ائتلاف بین‌المللی در مبارزه با داعش تاکید کرد

دولت اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای، جزئیات دیدار «مسرور بارزانی»، نخست‌وزیر اقلیم با «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر دولت پیش‌بُرد امور عراق را اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: دولت اقلیم کردستان عراق با صدور بیانیه‌ای، جزئیات دیدار «مسرور بارزانی»، نخست‌وزیر اقلیم با «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر دولت پیش‌بُرد امور عراق را اعلام کرد.

در بیانیه دولت محلی اقلیم کردستان عراق آمده است، مسرور بارزانی امروز شنبه از عادل عبدالمهدی که در راس هیاتی بلندپایه به اربیل سفر کرده بود، استقبال کرد.

در این دیدار طرفین درباره تازه‌ترین تحولات عرصه عراق، منطقه و مناسبات دوجانبه رایزنی و گفت‌وگو کردند.

عبدالمهدی در این دیدار اعلام کرد: « مبنا و فرصت خوبی برای تفاهم و حل و فصل تمام مشکلات موجود میان دولت محلی اقلیم و دولت فدرال عراق در راستای منافع همه مردم عراق وجود دارد.»

از سوی دیگر، نخست وزیر اقلیم کردستان در ادامه بر لزوم حل همه مشکلات باقی مانده میان اربیل و بغداد از طریق عملی کردن توافق‌نامه‌های امضا شده میان طرفین تاکید کرد.

وی افزود: «عملی کردن توافقات مذکور نیازمند تصمیم و اراده جدی است تا همه مسائل مورد اختلاف حل و فصل شود، وی همچنین اعلام کرد که گروه تروریستی داعش همچنان تهدیدی جدی برای عراق به شمار می رود و در این مسیر افزایش هماهنگی‌ها میان طرفین و کمک ائتلاف بین المللی ضروری است.»

طرفین همچنین بر اهمیت دور کردن عراق از درگیری‌های خارجی و لزوم داشتن مناسباتی متوازن با همگان تاکید کرد.

عادل عبدالمهدی همچنین در این سفر با «مسعود بارزانی»، رئیس حزب دموکرات کردستان دیدار و گفت‌وگو کرده بود. دو طرف در این دیدار درباره مسائل مختلف مربوط به مناسبات دولت فدرال و دولت محلی کردستان و پاسخگویی به مطالبات مشروع و حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز و پیامدهای بحران کنونی در منطقه و مساله حضور نیروهای خارجی بحث و تبادل نظر کردند.

عبدالمهدی در این دیدار تصریح کرد: «از همان آغاز ما تصمیم گرفتیم مناسبات متوازن با همه کشورها داشته باشیم و در سیاست محوربندی‌ها و تحریم‌ها ورود پیدا نکنیم، ما با همه کشورهای همسایه همکاری خوبی برقراری کردیم و نمی خواهیم با هیچ کشوری از جمله امریکا دشمنی داشته باشیم»

از سوی دیگر، بارزانی با اشاره به دشواری‌های پیشاروی دولت عراق، اعلام کرد ما از هر تصمیمی در راستای حفظ منافع، امنیت و حاکمیت عراق و دور کردن کشور از درگیری‌ها و عدم مداخله در امور داخلی کشور حمایت می کنیم.

نخست وزیر دولت پیش‌بُرد امور عراق پس از پایان سفر خود به اربیل، راهی استان سلیمانیه شده است تا با رهبران اتحادیه میهنی کردستان دیدار کند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
السومریه نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا