سفیر عراق: ایران تاکنون به اعتراض عراق درباره نقض حاکمیت ارضی اش پاسخی نداده است/ عراق همچنان به دنبال جنگنده هایش در ایران است

سفیر عراق در ایران گفت که تهران تاکنون به اعتراض عراق به نقض حاکمیت ارضی عراق پاسخی نداده است.

میدل ایست نیوز: «سعد جواد قندیل»، سفیر عراق در ایران گفت که تهران تاکنون به اعتراض عراق به نقض حاکمیت ارضی عراق پاسخی نداده است.

او در مصاحبه با «اسپوتنیک» تأکید کرد که عراق حق ایران در پاسخ گویی به واکنش به جنایت ترور سردار سلیمانی را به رسمیت می شناسد اما همزمان نمی خواهد این واکنش در خاک عراق باشد.

وی افزود اینکه تهران به بغداد خبر داده که چنین حمله ای درکار بود مجوزی برای نقض حاکمیت ارضی عراق نیست و افزود که ایران همزمان با آغاز حمله یا اندکی پیش از آن به بغداد خبر حملات را داد.

به گفته قندیل در پی حملات موشکی ایران به پایگاه های نظامی عراق که نیروهای ائتلاف بین المللی در آن حضور دارند، «عراق کاردار ایران در بغداد را احضار و ضرورت دور نگه داشتن عراق از درگیری ها و نزاع ها و خودداری از تبدیل عراق به میدان تصفیه حساب میان ایران و امریکا را به وی ابلاغ کردیم».

وی افزود که تا کنون هیچ واکنش رسمی ازجانب ایران به این اعتراض مطرح نشده است.

هفته گذشته در پی حمله موشکی ایران به مواضع نیروهای امریکایی در پایگاه های نظامی عراق به خصوص پایگاه عین الاسد، وزارت خارجه عراق از احضار کاردار ایران در بغداد خبر داد.

قندیل همچنین تأکید کرد که اعتراضات مردمی در عراق علیه ایران نبوده و افزود اینکه گروهی علیه ایران شعار بدهند دلیل نمی شود که آن را موضع همه تظاهرات کنندگان عراقی بدانیم.

او گفت که نمی توان نقش ایران در عراق را با اظهار نظری کلی مثبت یا منفی خواند، بلکه باید مواضع را بررسی کرد و گفت که این موضع درست و آن موضع غلط بوده است.

سفیر عراق در تهران همچنین در پاسخ به سؤالی درباره سرنوشت جنگنده هایی که در زمان حمله امریکا به عراق در سال 1991 از عراق به ایران سپرده شد، گفت که مذاکرات درباره سرنوشت این جنگنده ها هنوز ادامه دارد و هنوز به نتیجه ای نرسیده است.

او همچنین گفت که حجم مبادلات مالی بغداد و تهران 12 میلیارد است که توافق شده این مبلغ به 20 میلیارد دلار خواهد رسید.

قندیل در بخش دیگری از این مصاحبه تأکید کرد که موضوع خرید سامانه دفاعی اس – 300 از روسیه در دستور کار مذاکرات عراق و روسیه قرار دارد و احتمال دارد که عراق این سامانه را خریداری کند.

او گفت که روابط عراق و روسیه بسیار خوب است و عراق در پی داشتن بهترین روابط همه کشورهای منطقه است.

سفیر عراق در ایران تأکید کرد که عراق در پی متنوع کردن سلاح های نظامی خود است و پیش از این نیز قراردادهای تسلیحاتی با روسیه بسته است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
اسپوتنیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا