نشست مهم مصر و امریکا درباره سد النهضه

وزرای امور خارجه و منابع آبی مصر در نشستی که با حضور رئیس بانک جهانی در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا برگزار شد، شرکت کردند.

میدل ایست نیوز: وزرای امور خارجه و منابع آبی مصر در نشستی که با حضور رئیس بانک جهانی در وزارت خزانه‌داری ایالات متحده امریکا برگزار شد، شرکت کردند و درباره نتایج و تحولات مربوط به مذاکرات جاری مربوط به سازوکار آب‌گیری و راه‌اندازی سد النهضه رایزنی کردند.

در همین رابطه، «احمد حافظ»، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه مصر تصریح کرد: «در نشست مذکور، دیدارهای عمیق و مفصلی میان طرف مصری و امریکایی برگزار شد و در آن دیدگاه قاهره در قبال سازوکار آبگیری سد النهضه تشریح شد.»

پس از دیدار، وزرای خارجه و منابع آب مصر، سودان، اتیوپی و هیات‌های همراه درباره ضوابط فنی لازم برای دستیابی به توافق عادلانه و متوازن درخصوص نحوه راه‌اندازی سد النهضه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

سد النهضه که قرار است از سوی اتیوپی در نیل آبی در نزدیکی مرزهای اتیوپی با سودان و در حدود ۲۰ تا ۴۰ کیلومتری در حال احداث است.

در صورتی که ساخت این سد تکمیل شود بزرگترین سد آبی-برقی در قاره آفریقا و دهمین سد بزرگ جهان در زمینه سدها برای تولید برق به شمار خواهد رفت. هزینه احداث این سد از مرز چهار میلیارد دلار فراتر خواهد رفت و یکی از سه سدی است که به منظور تولید برق آبی در اتیوپی احداث می شود، که نگرانی هایی را نزد کارشناسان مصری درباره تاثیر آن بر آبهای نیل و سهم مصر از آن ایجاد کرده است.

حجم ذخیره آب این سد برای اتیوپی ۷۴ میلیارد متر مکعب است که این سهم آبی تقریباً برابر با دو سهم سالانه مصر و سودان.

ساخت این سد بزرگ باعث نگرانی مصر درباره از دست دادن سهم خود از آب نیل و وارد شدن خسارت به بخش زراعی این کشور شده است و این کشو بارها نسبت به ساخت آن اعتراض کرده است.

رود نیل منبع اساسی تامین آب زمین های زراعی و کشاورزی مردم مصر که در حال حاضر ۱۰۰ میلیون نفر هستند، به شمار می رود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
روسیا الیوم
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن