سه خوانش مواضع ضد آمریکایی صدر/ آیا صدر برای فرماندهی گروه های نظامی ایران و عراق تلاش می کند؟

مواضع ضد آمریکایی اخیر «مقتدی صدر» رئیس جریان صدر و نزدیک شدن وی به جریان مقاومت باعث شده است تا از خط مشی وی تفسیرهای مختلفی برداشت شود.

میدل ایست نیوز: مواضع ضد آمریکایی اخیر «مقتدی صدر» رئیس جریان صدر و نزدیک شدن وی به جریان مقاومت باعث شده است تا از خط مشی وی تفسیرهای مختلفی برداشت شود.اما غالب نظرات این است که مواضع صدر بعد از ترور«سردار سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه و «ابو مهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی با مواضع وی قبل از حمله هوایی آمریکا متفاوت است.

بعد از ترور سردار سلیمانی و ابوالمهدی المهندس ، مقتدی صدر در اولین واکنش دستور آمادگی کامل نیروهای «جیش المهدی» و «لواء الیوم الموعود» را برای حفاظت از عراق صادر کرد.اما اوج مواضع تنش زای صدر زمانی بود که خواستار تشکیل گروه های بین المللی مقاومت تحت عنوان «افواج المقاومه الدولیة» شد.

*رهبری گروه های مقاومت

صدر برای اولین بار 3 ژانویه امسال خود را مسئول مقاومت ملی عراق و مجاهد خواند و این اشاره وی به این است که وی احساس کرده است که فرماندهی نیروهای نظامی مقاومت بدون فرمانده مانده است و او می تواند این مقام را کسب کند.
صدر فکر می کند که نبود فرماندهی بزرگ مانند سردار سلیمانی بعد از یک دهه فرماندهی اغلب نیروهای مسلح عراق فرصت غیر منتظره ای برای فرماندهی گروه های مسلح در عراق و منطقه است.

صدر که یکی از مخالفان نفوذ ایران در عراق بود در حال حاضر برای کسب مقام فرماندهی گروه های مسلح تلاش می کند تا طی عملیاتی بلند مدت تصمیم گیری ها برای عراق را به داخل عراق برگرداند و این کار را از طریق اخراج نیروهای آمریکایی از عراق پیگیری می کند تا این بار آمریکایی ها بدون خسارت نظامی از عراق خارج شوند.

*پایانی بر مصادره صدر

از طرف دیگر و طی 5 سال گذشته گروه های نزدیک به ایران با کنایه به صدر وی را متهم به نزدیکی به محور آمریکا کردند و اوج این اتهام زمانی بود که صدر به عربستان رفته و با «محمد بن سلمان» ولی عهد عربستان دیدار کرد.

گروهای نزدیک به صدر با بی توجهی به اتهامات وارده مقابله کردند خصوصا که خود را اولین گروهی می دانند که تصمیم مقاومت نظامی با نیروهای آمریکایی گرفته است که سبب زندانی شدن یاران این جریان شده است با این وجود نیز این جریان از حمله های تبلیغاتی گروه های نزدیک به ایران در امان نبودند.

در این راستا اصرار صدر بر مواضع ضد آمریکایی خود برای مشخص شدن مواضعش بوده است تا پایانی باشد بر چوب حراجی که برخی گروه ها با نشان دادن رابطه بین صدر و آمریکا بر صدر زدند.

سخنان ضد آمریکایی صدر بعد از ترور سردار سلیمانی و ابو مهدی المهندس واضح و مشخص تر شده است از آنجا که به گزینه نظامی اشاره کرده و دستور تشکیل گروه های مقاومت نظامی بین المللی را صادر کرده است.

این سخنان باعث شده است تا کسانی که همیشه سعی داشتند که مساله مخالفت صدر با نفوذ ایران در عراق را بزرگ نشان دهند این بار مجبور شوند تا در تظاهرات ملیونی که صدر خواسته است شرکت کنند.

*ارزیابی خطرات پایان گروه های نظامی

با توجه به این 3 تفسیر، گام صدر برای عمل گرایی به اندازه 2 گام دیگر نیست. در نتیجه کسی که همیشه نسبت پایان نیروهای مسلح و گروه های شبه نظامی هشدار می داد خوب می داند که نبود فرماندهی این گروه ها سبب پایان این گروه ها می شود و این همان امری است که سبب شده تا صدر با شخصیت هایی که سابقا اختلاف نظر و عقیده داشته است دیدار کند.

از جانبی دیگر سناریو هایی که از امکان درگیری گروه های شیعی با هم در پی درگیری آمریکا با ایران صحبت می کند غالبا جریان صدر را به عنوان عامل شرکت کننده در این درگیری ها می داند که باعث شد صدر گام هایی پیشگیرانه بردارد تا سناریوها را تحت الشعاع قرار دهد.

*چگونه فرماندهان گروه ها با تصمیم صدر برای فرماندهی تعامل خواهند کرد؟

فرماندهان گروه ها انکار نمی کنند که دچار شوک شدیدی با از دست دادن دو فرمانده به اندازه سردار سلیمانی و المهندس در یک زمان شده اند و آشکار است که گروه های نظامی عراق در مسائل عمومی این گروه ها از جمله پیروی از ولی فقیه آیت الله خامنه ای و مبارزه با آمریکا متفق القول هستند اما این گروه ها بخاطر نداشتن فرماندهی واحد دچار اختلافات سازمانی شده اند.اختلافی که در گروه های مقاومتی که در راس آن فرمانده قرار دارد از جمله فرماندهی «عبدالملک الحوثی» در یمن و حزب الله در لبنان و حماس در غزه وجود ندارد.

بنابراین خوانش فرماندهان گروه های مقاومت عراق به صدر نزدیک خواهند داشت تا این ارتباط «بهار موقتی» در روابط میان دو طرف ایجاد کند،این ارتباط در حالی است که دو طرف اختلافات ریشه ای و عقیده ای بسیاری با یکدیگر دارند که طی سال های گذشته در حوادث مختلف ظاهر شد.

*نظارت سید حسن نصرالله

«سید حسن نصر الله» دبیر کل حزب الله لبنان افزایش محبوبیت صدر و محبوبیت سخنان اخیرش در میان نیروهای مقاومت را زیر نظر دارد. این در حالی است که با وجود محبوبیت بالای نصرالله در میان گروه های عربی محبوبیت وی بعد از همراهی و مشارکت در جنگ سوریه به نفع حکومت این کشور دچار شکاف شد.

اکثر تحلیلگران اتفاق نظر دارند که با توجه به شرایط حضور این دو فرمانده مسئولیت سردار «اسماعیل قآنی» فرمانده جدید نیروی قدس سپاه بعد از سردار سلیمانی آسان نخواهد بود از آنجایی که سردار سلیمانی در نبود شخصیت های الگو(کاریزماتیک) به عنوان قهرمان شناخته شد اما سردار قآانی با توجه به اوضاع ناآرام منطقه و وجود شخصیت هایی برای فرماندهی گروه های مقاومت از جمله صدر و نصرالله راه سختی خواهد داشت.

به نظر نویسنده سردار قآانی به عنوان فرمانده جدید نیروهای مقاومت شناخته نخواهد شد امری که باعث شدت گرفتن رقابت بین دو رهبر عراقی و لبنانی با ارجحیت صدر برای فرماندهی نیروهای مقاومت می شود.

همانطور که در مقام مقایسه میان شانس صدر و نصرالله برای فرماندهی نیروهای مقاومت باید به تعداد طرفداران آن ها و تفاوت در پتانسیل و توانایی عراق و لبنان توجه کرد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن