کارشکنی ائتلاف سائرون علت ناکامی در معرفی «محمد توفیق علاوی» به نخست وزیری عراق/در ساعات پایانی دیشب چه گذشت؟

در حالی که همه چیز برای معرفی «محمد توفیق علاوی» به منظور تصدی منصب نخست وزیری تمام شده بود، زیاده‌خواهی و کارشکنی ائتلاف سائرون همه رایزنی‌ها و توافقات حاصل شده را نقش برآب کرد.

میدل ایست نیوز: گروه‌های سیاسی عراقی شب گذشته در نهایت به این توافق رسیدند که «محمد توفیق علاوی» را برای تصدی منصب نخست‌وزیری به «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق معرفی کنند و تقریبا همه چیز تمام شده بود و برخی‌ها به صراحت اعلام می کردند که برهم صالح در ساعات پایانی شب گذشته مساله نامزد نخست‌وزیری را با معرفی علاوی تمام خواهد کرد، تلاشی که با کارشکنی و زیاده‌خواهی‌های ائتلاف سائرون نقش برآب شد.

در همین رابطه، علاوی پیشتر در رایزنی‎های پیچیده و طولانی خود با فراکسیون‌های سیاسی، آشکارا و به صراحت با هر گونه اعمال فشار برخی گروه‌های سیاسی در تصاحب و دست‌اندازی بر مناصب دولتی و وزارتخانه‌ها مخالفت خود را اعلام کرده بود.

وی خطاب به این گروه‌های سیاسی گفته بود: «من در صورتی که به نخست‌وزیری عراق انتخاب شوم، هیچ سهمی برای نامزدهای شما در مناصب دولتی در نظر نخواهم گرفت چرا که اگر این کار را انجام دهم دیگر تغییر و تحولات برای چه بوده است، من ترجیح می دهم از نامزدی نخست‌وزیری انصراف دهم و شما نامزدی را معرفی کنید که به خواسته‌های مورد نظر شما عمل کند.» علاوی سپس به صورت کامل از نامزدی نخست‌وزیری عقب‌نشینی کرد و عرصه را به نامزد دیگری سپرد.

علاوی در تاریخ نوزدهم ماه جاری برای کارهای درمانی خود و دوری از فراکسیون‌های سیاسی به بیروت سفر کرده بود. برهم صالح در روز دوشنبه، دیروز بیستم ژانویه، با وی تماس گرفت و اعلام کرد: «بحث‌ها با فراکسیون‌های سیاسی نهایی شده و هیچ گونه مشکلی باقی نمانده است و امشب –شب دوشنبه- موضوع نامزدی شما رسما اعلام خواهد شد، پس هر چه سریع‌تر به سمت فرودگاه بیروت حرکت کنید، هواپیمایی اختصاصی در آنجا برای انتقال‌تان به بغداد منتظر شماست تا با حضور شما در کاخ ریاست جمهوری خبر نامزدی شما برای تصدی منصب نخست‌وزیری اعلام شود.»

بعد از آن علاوی با هواپیمای اختصاصی مذکور راهی بغداد شد و مستقیما به کاخ السلام رفت اما در آنجا با درخواست «نصار الربیعی» و «امیر الکنانی» از رهبران ائتلاف سائرون به رهبری «سید مقتدی صدر»، برای برگزاری جلسه ای خصوصی رو به رو شد. در پایان این جلسه که ساعاتی به طول انجامید، علاوی با چهره‌ همیشه آرام خود اما با ناامیدی و دلخوری شدید از اتاق بیرون آمد. دو رهبر ائتلاف سائرون در این نشست در مقابل دادن رای اعتماد به وی در پارلمان، شروط غیرقابل اجرایی مانند اعطای برخی وزارتخانه‌ها و مناصب حساس به افراد مورد نظر سائرون را از وی خواسته بودند، اما علاوی در جلسه‌ای که همان شب در کاخ السلام برگزار شد بر موضع ثابت خود در مخالفت با درخواست برخی فراکسیون‌های سیاسی برای تصاحب مناصب دولتی تاکید کرد و قول داد در صورت معرفی برای نخست وزیری، دولتی کاملا مستقل تشکیل خواهد داد و در برابر همگان نسبت به دولت خود مسئول خواهد بود. علاوی با گفتن این سخنان، نشست مذکور را ترک و به خانه خود در بغداد رفت.

این اتفاقات در حالی روی داد که برهم صالح امروز سه شنبه برای شرکت در نشست اقتصادی داووس و دیدار با رهبران جهان راهی سوئیس شد. او نمی توانست این سفر را به تاخیر اندازد، بنابراین مساله انتخاب نامزد نخست‌وزیری دوباره برای چندمین بار تا زمان بازگشت وی از سوئیس به تعویق افتاد.

در این میان درخواست‌های زیاده‎‌خواهانه ائتلاف سائرون به رهبری سید مقتدی صدر بسیار قابل توجه است، این ائتلاف در ظاهر اعلام کرده از حق مورد ادعای خود در معرفی نامزد نخست‌وزیری به سود مردم چشم‌پوشی کرده اما در پشت پرده به دنبال گرفتن بیشترین سهم از کیک قدرت دولت آتی است. صدر در دولت عبدالمهدی هم بیشترین سهم را از وزارتخانه‌ها و مناصب دولتی به خود اختصاص داده بود اما با بروز اعتراضات مردمی علیه فساد موجود، رندانه صف خود را از گروه‌های سیاسی جدا کرد و با فریادی بلندتر از حتی خود تظاهرات‌کنندگان، خواستار برکناری دولت خودساخته عبدالمهدی شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا