روزنامه لوموند: تظاهرات کنندگان نه علاوی را می خواهند نه سیستم فعلی حاکم بر عراق

روزنامه لوموند فرانسه با انتشار گزارشی از هیلین سولون، نوشت که تظاهرات کنندگان فعلی در میدان های شهرهای عراق به دنبال سرنگونی نظام حاکم بر این کشور هستند.

میدل ایست نیوز: به محض اعلام انتخاب «محمد توفیق علاوی» به عنوان نخست وزیر جدید عراق در عصر شنبه، صدها نفر از تظاهرات کنندگان به نشانه مخالفت با وی به میدان «التحریر» بغداد آمدند و با در دست داشتن پرچم عراق و تصاویر خط خورده علاوی به نشانه نپذیرفتن وی، با شعارهای: «علاوی پذیرفته نیست» و «استعفا بده ملت تو را نمی خواهد» اقدام به ادامه تظاهرات کردند.

تظاهرات کنندگان به این علت که علاوی از طرف فراکسیون های پارلمان انتخاب شده و هیچ فرقی با عادل عبدالمهدی ندارد وی را نپذیرفتند اما علاوی با انتشار ویدئویی در شبکه های ارتباط جمعی اعلام کرد که از جانب برهم صالح، رئیس جمهوری عراق انتخاب شده است.

«هیلین سولون»، در گزارشی در روزنامه لوموند نوشت که سخنان علاوی به مثابه درخواست کمک از تظاهرات کنندگان است از آنجا که گفته است «از شما می خواهم که به تظاهرات ادامه دهید زیرا در صورتی که به من کمک نکنید تنها خواهم بود و هیچ کاری نمی توانم انجام بدهم. من نیز در حال حاضر به خاطر شما قبول مسئولیت کرده ام و کار می کنم.»

با این وجود اما تظاهرات کنندگان مجددا به میدان های تظاهرات برگشتند و مخالفت خود با نخست وزیری علاوی را اعلام کردند.

عبدالله (29 ساله) از تظاهرات کنندگان میدان التحریر که از 25 اکتبر در میدان تظاهرات است گفت که به علت ارتباط علاوی با احزاب حاکم بر کشورش او را به عنوان نخست وزیر نمی پذیرد.

منتظر (23 ساله) که دانشجو است نیز با تاکید بر ادامه تظاهرات تا پای جان گفت که علاوی با پیشنهاد مقتدی صدر و بدون مشورت با تظاهرات کنندگان و با کمترین احترام به خون شهدا انتخاب شده است.

سرنگونی نظام؛ هدف تظاهرات کنندگان

سولون نویسنده این گزارش در روزنامه لوموند با اشاره به عدم تسلیم تظاهرات کنندگان از آغاز اکتبر گفت که تظاهرات کنندگان خواهان سرنگونی نظامی هستند که بعد از اشغال عراق در سال 2003 بر سر کار آمده است، نظامی که احزاب شیعی وابسته به ایران بر آن حاکم شده اند و اغلب آنها شایستگی کار را ندارند و فاسد هستند.

تظاهرات کنندگان محمد توفیق علاوی را که دو دوره وزیر ارتباطات بود و به علت شانه خالی کردن نوری الماکی نخست وزیر وقت عراق از اصلاحات در مبارزه با فساد استعفا داد، نیز نمی پذیرند.

این روزنامه با اشاره به شیوه انتخاب علاوی نوشت که انتخاب علاوی به عنوان نخست وزیر نتیجه توافق دو فراکسیون بزرگ شیعه پارلمان یعنی سائرون به ریاست مقتدی صدر و فتح به ریاست هادی العامری، نماینده الحشد الشعبی است.

مقتدی صدر هم با استقبال از انتخاب علاوی و نادیده گرفتن مخالفت تظاهرات کنندگان این انتخاب را خروج از بحران سیاسی فعلی کشور دانست.

صدر

به گزارش این روزنامه دو ساعت قبل از اعلام نخست وزیری علاوی نیروهای «سرایا السلام»، وابسته به مقتدی صدر به میدان التحریر هجوم بردند و با حمله به تظاهرات کنندگان آنها را از ساختمان رستوران ترکی که پایگاه تظاهرات کنندگان بود، بیرون رادند.

در پی این حوادث تعدادی از تظاهرات کنندگان در خیمه ای در میدان التحریر تجمع کردند و گفتند که اگر نیروهای صدر می خواهند نقش پلیس را داشته باشند به آنها اجازه می دهیم اما نمی گذاریم بر تظاهرات ما مسلط شوند.

یکی دیگر از تظاهرات کنندگان نیز اقدام طرفداران صدر را خنجر از پشت دانست و گفت که به شهر الناصریه خواهد رفت زیرا از الآن شهر ناصریه مرکز اعتراضات خواهد بود و این شهر به ملت وفادار باقی مانده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الجزیرة
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن