موسوی: عربستان برای شرکت هیات ایرانی در نشست جده ویزا صادر نکرد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت دولت عربستان از مشارکت هیات این کشور در نشست بررسی طرح «معامله قرن» در مقر سازمان همکاری اسلامی در جده جلوگیری کرد.

میدل ایست نیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت دولت عربستان از مشارکت هیات این کشور در نشست بررسی طرح «معامله قرن» در مقر سازمان همکاری اسلامی در جده جلوگیری کرد.

«عباس موسوی»، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که دولت عربستان از مشارکت هیات این کشور در نشست بررسی طرح موسوم به «معامله قرن» در مقر سازمان همکاری اسلامی در جده جلوگیری کرده است.

موسوی گفت: «به دنبال رونمایی طرح صهیونیستی موسوم به “معامله قرن” از سوی رییس جمهوری آمریکا به پیشنهاد دولت خودگردان فلسطین و دعوت دبیرکل سازمان همکاری اسلامی قرار شد نشست فوق العاده کمیته اجرایی این سازمان در سطح وزیران امور خارجه کشورهای عضو در روز دوشنبه 3 فوریه در مقر دبیرخانه سازمان در جده عربستان به منظور بررسی این طرح و موضع گیری در خصوص آن برگزار شود».

وی افزود: «با اینکه دبیرکل سازمان همکاری اسلامی از جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یکی از اعضای فعال سازمان به منظور شرکت در نشست جده دعوت بعمل آورده است ولی دولت عربستان سعودی که میزبانی دبیرخانه سازمان در جده را بعهده دارد با نقض تعهدات صریح دولت میزبان این سازمان بین المللی و اصول بدیهی مصرح در روش کار این سازمان‌ها از جمله ضرورت تضمین مشارکت آزاد و بدون محدودیت دولت‌های عضو در کلیه فعالیت‌های سازمان، تا آخرین ساعات پیش از برگزاری این نشست از اعطای روادید به هیأت جمهوری اسلامی ایران به ریاست حسین جابری انصاری معاون وزیر امور خارجه خودداری کرده است».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه تصریح کرد که روند عدم مشارکت دهی هیأتهای نمایندگی برخی از کشورهای عضو از جمله جمهوری اسلامی ایران در نشست ها و اجلاسیه‌های سازمان همکاری اسلامی‌ که در جده مقر دبیرخانه آن برگزار می‌شود، طی ماه های گذشته از سوی عربستان سعودی تشدید شده است.

موسوی افزود: این رویکرد دولت عربستان مورد نکوهش برخی از کشورهای عضو قرار گرفته که این کشور را به سوء استفاده از میزبانی این سازمان بین المللی و بهره برداری نامطلوب از آن در جهت تأمین منافع و مطامع سیاسی خود متهم نموده‌اند.

وی در پایان تاکید کرد که وزارت امور خارجه ایران ضمن ارسال یک یادداشت اعتراض رسمی‌ به دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی‌ که متن آن میان اعضای سازمان هم توزیع خواهد شد، با اشاره به سوء استفاده عربستان از میزبانی مقر سازمان به منظور کارشکنی در ادامه روند فعالیت‌های آن، از جمله از طریق ایجاد محدودیت در مشارکت آزادانه دولت‌های عضو در نشست‌های سازمان در جده به ویژه در موضوع مهمی مانند فلسطین، اعلام می‌کند شایستگی این رژیم برای ادامه میزبانی مقر سازمان همکاری اسلامی مورد تردید جدی قرار گرفته است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
آناتولی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا