یکی از سران فتح: علاوی از 45 روز پیش تلاش برای تشکیل کابینه را آغاز کرده است/ شرط های صدر و العامری برای باز گذاشتن دست علاوی در تشکیل دولت

الموسوی افزود که قرار نیست هیچ نیرویی به علاوی جهت حضور در کابینه تحمیل شود و او به صورت مستقل در این باره تصمیم خواهد گرفت.

میدل ایست نیوز: یک عضو بلندپایه ائتلاف فتح به ریاست «هادی العامری» خبر داد که «محمد توفیق علاوی» از 45 روز پیش از مأمور شدنش به نخست وزیری تلاش هایش برای تشکیل کابینه را آغاز کرده است.

«مختار الموسوی»، از سران ائتلاف فتح (شاخه سیاسی الحشد الشعبی) تأکید کرد که نام علاوی به عنوان نامزد نخست وزیری نتیجه توافق میان ائتلاف های سائرون (وابسته به «سید مقتدی صدر) و فتح بوده و افزود که علاوی از 45 روز پیش از مأموریت رسمی اش تلاش ها برای مشورت برای تشکیل کابینه را آغاز کرده است.

الموسوی افزود که قرار نیست هیچ نیرویی به علاوی برای حضور در کابینه تحمیل شود و او به صورت مستقل در این باره تصمیم خواهد گرفت.

الموسوی که عضو اقلیت ترکمن عراق است گفت که یک هفته پیش از معرفی رسمی علاوی، نمایندگان ترکمن با وی دیدار کرده اند و علاوی در این دیدار متعهد شده که کابینه ای متشکل از وزرای مستقل و حرفه ای به دور از اراده احزاب و تشکل های سیاسی تشکیل دهد.

او افزود که دولت محمد توفیق علاوی در اواخر سال جاری میلادی انتخابات پیش از موعد برگزار خواهد کرد و این یکی از اصلی ترین مطالبات تظاهرات کنندگان است.

این عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق افزود که ائتلاف های فتح و سائرون با علاوی توافق کرده اند که به شرط اقدام برای خروج نیروهای امریکایی از خاک عراق و اجرای توافق نامه اقتصادی با چین دست او را در تشکیل کابینه کاملا باز گذارند و او به دور از سهمیه بندی های سیاسی حق تشکیل کابینه را داشته باشد، موضوعی که با موافقت علاوی همراه شده است.

اعلام مأموریت محمد توفیق علاوی برای نخست وزیری با واکنش منفی بسیاری از تظاهرات کنندگان در شهرهای گوناگون عراق همراه شده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
المدی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن