محمد علاوی وعده های جدیدی در دیدار با نمایندگان پارلمان داد

«عبود العیساوی» از نمایندگان پارلمان عراق، جزئیات نشست تعدادی از نمایندگان با نخست وزیر جدید عراق و برنامه ها و وعده های وی را اعلام کرد.

میدل ایست نیوز: «عبود العیساوی»، از نمایندگان پارلمان عراق امروز (سه شنبه)، جزئیات نشست تعدادی از نمایندگان با نخست وزیر جدید عراق و برنامه ها و وعده های وی را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق، عیساوی گفت: «تعدادی از نمایندگان فراکسیون های مختلف پارلمان با علاوی دیداری داشتند تا از دیدگاه علاوی برای اداره کشور و امکان اجرای برنامه هایش در دوره آینده مطلع شوند.»

وی در ادامه افزود: «نمایندگان سوالاتی درباره اقتدار و امنیت کشور و حقوق شهدا و مجروحان تظاهرات کننده از علاوی پرسیدند، برخی مسائل اقتصادی و مبارزه با فساد و ساز و کار انتخاب کابینه دولت نیز از جمله مسائلی بود که نمایندگان از علاوی توضیح خواستند.»

عیساوی تصریح کرد: «نمایندگان اختیار انتخاب کابینه دولت را به علاوی دادند تا با آزادی بتواند بر اساس تجربه و ارتباط خود با شخصیت های مستقل و بی طرف آنان را انتخاب کند و از وی خواستند که با پارلمان در ارتباط باشد و دائما و به صورت واضح همه مسائل را برای پارلمان و مردم توضیح دهد.»

عیساوی در ادامه سخنانش گفت: «نمایندگان از علاوی خواستند که وزرایش با کمیسیون های مرتبط به صورت ماهانه و هفتگی در ارتباط باشند که باعث شد علاوی وعده دهد که دوائری مشورتی وابسته به دفتر نخست وزیری برای نظارت بر وزارت ها و اجرای برنامه آنان تشکیل دهد.»

علاوی هم چنین به نمایندگان وعده داد که دفترهایی در استان های عراق به نمایندگی از دفتر نخست وزیری باز کند تا بتوانند نقش استان ها و ادارات را پیگیری کنند و با تظاهرات کنندگان و عشائر و تحصیل کردگان و اصناف در ارتباط باشند و مسائل و درخواست های آنها را پیگیری کنند. وی هم چنین از قصد خود برای مشارکت دادن نمایندگانی از تظاهرات کنندگان در این دفترها برای پیگیری کارها و میزان اجرای برنامه دولت خبر داد.

علاوی وعده داد که فساد منتشر در ادارات دولتی را پیگیری کند و موضوع رشوه را از بین ببرد، امنیت کشور را تقویت کند و هیبت کشور را بازگرداند و به موضوع حقوق بشر نیز توجه داشته باشد. وی با اشاره به در اولویت بودن بحث بودجه از تقدیم بودجه به پارلمان بعد از اجرای اصلاحاتی در آن خبر داد.

یک منبع آگاه نیز به روزنامه «الشرق الاوسط» اطلاع داده است که علاوی سعی می کند تا دولتی مستقل و بدون سهمیه بندی ها و دخالت ها و دیکته های سیاسی تشکیل دهد.

این منبع هم چنین افزود که سخنان علاوی درباره شیوه انتخاب وزرا هنوز مشخص نیست و بهتر است که وی شیوه ی متعادلی در انتخاب کابینه خود اتخاذ کند، هرچند که وی ملزم به قبول تصمیمات فراکسیون ها درباره شخصیت ها نیست اما باید تعادل را  رعایت کند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا