هواداران صدر همچنان در سرکوب تظاهرات حضور دارند/ فراخوان زنان برای تظاهرات علیه اظهارات سید مقتدی صدر

در درگیری های پی در پی در میدانهای تظاهرات عراق در بغداد و بابل و ذی قار ده ها تن زخمی یا بر اثر شلیک گازهای اشک آور دچار حالت خفگی شدند.

میدل ایست نیوز: در درگیری های پی در پی در میدان های تظاهرات عراق در بغداد و بابل و ذی قار ده ها تن زخمی یا بر اثر شلیک گازهای اشک آور دچار حالت خفگی شدند.

در بغداد تظاهرات کنندگان کوشیدند که پل السنک در نزدیکی میدان تحریر را که ظهر چهارشنبه نیروهای امنیتی پس از به دست گرفتن کنترل آن در پی پاکسازی و بازگشایی آن بودند دوباره به دست گیرند اما نیروهای امنیتی با گاز اشک آور و بر اساس برخی گزارش ها با شلیک گلوله تظاهرات کنندگان را متفرق کرد.

شاهدان عینی به العربی الجدید گزارش داده‌اند چهارشنبه شب این منطقه شاهد حضور گسترده نیروهای امنیتی بود و در این درگیری ها دست کم ۱۳ نفر زخمی شدند.

پس از این درگیری ها تظاهرات کنندگان از مواضع خود عقب نشینی کرده و وضعیت امنیتی این پل به حالت عادی برگشته است.

منابع رسمی عراق خبر دادند که این پل امروز برای عبور و مرور خودرو ها بازگشایی خواهد شد.

منابع غیررسمی همچنین از زخمی شدن شماری از تظاهرات کنندگان در ناصریه خبر داده اند.

در حله مرکز استان بابل نیز تظاهرات کنندگان با تجمع در برابر منزل استاندار شعارهای ضد فساد و مفسدان سردادند و خواستار استعفای استاندار شدند.

این تجمع نیز با دخالت نیروهای امنیتی و شلیک گاز اشک آور پراکنده شد و گفته می‌شود که در آن دست کم ۷ نفر زخمی شده‌اند.

در همین راستا دو مقام بلندپایه عراقی خبر دادند که نیروهای امنیتی با همکاری عناصری از جریان صدر تونسته‌اند کنترل میدانهای الخلانی و وثبه و پل السنک که همگی در اطراف میدان التحریر است به دست بگیرند و این میدان ها را پس از چهار ماه بازگشایی کنند.

به گفته منابع بدین ترتیب تظاهرات کنندگان فقط در میدان التحریر و پل الجمهوریه و زیرگذر السعدون توان تجمع دارند و مساحت میدان تظاهرات به نصف رسیده است.

همزمان ستاد عملیات بغداد با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد خیابان های بسته شده ای را برای تسهیل عبور و مرور خودروها بازگشایی کرده است.

زنان فعال در تظاهرات امروز فراخوان برپایی تظاهراتی با حضور زنان را صادر کرده اند که در واکنش به اظهارات سید مقتدی صدر که حضور زنان در تظاهرات را حرام دانسته بود برگزار می شود.

باسم خشان، نماینده مجلس عراق گفت که دولت این کشور با همکاری جریان صدر و برخی از دیگر احزاب تلاش می‌کنند که محدوده تظاهرات را بسیار محدود کنند و آن را تضعیف نمایند.

وی گفت که عناصر سرایا السلام که از آنها به کلاه آبی ها یاد می شود با وجود اعلام رسمی خروج شان همچنان در میدان حضور دارند.

وی افزود که تظاهرات در مناطق جنوبی از جمله در استان ذی قار به شدت ادامه دارد زیرا جریان صدر نتوانسته میدان های تظاهرات در این مناطق را کنترل کند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن