استراتژی امریکا برای به انزوا کشیدن سوریه و مانع تراشی در بازسازی آن

ایالات متحده تلاش می‌کند که از چهار ابزار اقتصادی و سیاسی و دیپلماتیک و نظامی برای افزایش فشار بر دمشق و به انزوا کشیدن آن استفاده کنند.

میدل ایست نیوز: امریکا با مجموعه‌ای از اقدامات نظامی، سیاسی، دیپلماتیک، و اقتصادی نشان داده که در حال چکش کاری راهبرد خود در قبال سوریه و کشاندن حکومت آن به انزوایی چند ساله است.

این روند با اجرایی شدن «قانون قیصر» آغاز می شود که تحریم‌های سختگیرانه ای را بر هر طرف در داخل و خارج سوریه که در روند بازسازی این کشور سهیم شود تعیین می کند.

ماه ژوئن آینده موعد سه پرونده است که مسیر فشارها بر دمشق را در آینده مشخص خواهد کرد: نخست اجرایی شدن قانون قیصر، دوم برگزاری کنفرانسی در بروکسل که در آن شرط های همکاری در روند بازسازی سوریه تعیین می شود، و سوم نزاع غرب و روسیه در قبال تمدید قطعنامه ارسال کمک های انسانی از مرزهای سوریه.

از سوی دیگر دمشق با حمایت زمینی تهران و حمایت هوایی مسکو حملاتی را برای بازپس‌گیری دو جاده راهبردی حلب ـ دمشق و حلب ـ لاذقیه شدت بخشیده تا شریان های اقتصادی خود را باز کند و از شدت آثار تحریم‌ها و انزوای خود بکاهد. همزمان شاهد تلاش‌های دیپلماتیک روسیه برای عادی سازی روابط اروپا با سوریه و بازگشت دمشق به اتحادیه عرب و استفاده از فرصت انتخابات پارلمانی سوریه که قرار است چند هفته دیگر برگزار شود هستیم.

در این میان ایالات متحده نیز تلاش‌های خود را در پایتخت های اروپایی و کشورهای منطقه شدت بخشیده و همواره در اظهارات رسانه‌ای و مذاکرات دیپلماتیک خود تاکید کرده که امریکا در پی «تغییر حکومت سوریه» نیست اما در پی «تغییر رفتار آن» است.

این بدان معناست که از نظر امریکا سوریه نباید به عامل برهم زننده ثبات در کشورهای همسایه خود تبدیل شود یا متحدان واشنگتن در منطقه را تهدید کند و در عین حال باید راه را برای بازگشت آوارگان سوریه باز کند و سلاح های شیمیایی خود را تحویل دهد و افراد متهم در (به گفته امریکا) «جنایت های جنگی» در سوریه را نیز به میز محاکمه کشاند.

آمریکا تاکید می‌کند که در پی شکل گیری دولتی در سوریه است که این شرط ها را تأمین کند و برایش مهم نیست که این دولت همین حکومت فعلی باشد یا حکومتی دیگر، «هرچند می داند که دولت فعلی دست به چنین کارهایی نخواهد زد».

در این راستا شاهد افزایش فشارها بر دمشق هستیم و ایالات متحده تلاش می‌کند که از ابزارهای اقتصادی و سیاسی و دیپلماتیک و نظامی خود استفاده کنند.

ابزار اقتصادی امریکا اجرای قانون قیصر است که از نیمه ژوئن آینده اجرای آن آغاز می‌شود و روند تحریم گروه هایی را که با سوریه همکاری کنند تسهیل می‌کند.

نشست آتی در بروکسل نیز در چارچوب هماهنگی ها و اتفاق نظر بروکسل و واشنگتن دانسته می شود به خصوص که مقامات جدید اتحادیه اروپا نیز تاکید کرده‌اند که هرگونه همکاری در بازسازی سوریه مشروط به پیشرفت در روند سیاسی این کشور و تامین شرایط لازم برای بازگشت آوارگان و محاکمه مسئولان است.

به لحاظ سیاسی واشنگتن روابط خود را با مخالفان حکومت سوریه و تماس های خود با آوارگان سوریه و همچنین هماهنگی با کشورهای حامی مخالفان را تحکیم می کند. در این راستا تیمی شکل گرفته که متشکل از امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، عربستان، اردن، و مصر است و امریکا می کوشد این دایره را گسترش نیز بدهد.

همه این گروه از روند سیاسی تعیین شده در قطعنامه ۲۲۵۴ حمایت می کند که شامل اصلاحات گسترده در قانون اساسی و روند سیاسی سوریه و تشکیل پرونده برای بازداشت شدگان و ربوده شدگان و زندانیان و تحویل سلاح های شیمیایی است.

در بخش نظامی نیز فشار های امریکا چند بخش خواهد داشت: نخست ادامه حضور نظامی امریکا در شرق فرات و ممنوعیت پرواز در سوریه که در راستای حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه (متحدان واشنگتن) و جلوگیری از سلطه حکومت سوریه بر مناطق تحت کنترل آنها و محروم کردن دولت مرکزی از ثروت های طبیعی منطقه اعم از نفت و گاز و سدها و انرژی است.

ادامه حضور ایالات متحده در منطقه استراتژیک تنف نیز راه امدادرسانی میان تهران و دمش را قطع می کند و برای عملیات اسرائیل نیز حمایت لجستیک تأمین می‌کند.

همچنین ایالات متحده از ترکیه دربرابر حکومت سوریه و روسیه حمایت اطلاعاتی و دیپلماتیک می‌کند و تلاش می‌کند که از فاصله ایجاد شده میان مسکو و آنکارا در موضوع ادلب بیشترین بهره را ببرد.

علاوه بر این اسرائیل از چراغ سبز کامل امریکا برای اجرای حملاتی در خاک سوریه جهت کاهش نفوذ ایران در این کشور برخوردار است.

کسانی که با سیاستهای امریکا آشنا هستند می‌دانند که تحریم اقتصادی امریکا مانند یک بالابر عمل می‌کند که فقط به بالا می رود و دشوار بتوان آن را پایین آورد. بر این اساس به نظر می آید تلاش امریکا در این چهار عرصه با این هدف انجام می‌شود که سوریه را به انزوا بکشاند تا روزی که تغییر مورد نظر امریکا در این کشور سر برسد. البته به شرط آنکه پیش از آن حکومت سوریه سیاستی غافلگیرکننده پیش نگیرد یا تفاهمی میان روسیه و امریکا به دست نیاید.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا