آتش زدن دو ساختمان دولتی در ذی قار به علت بازگشت استاندار مستعفی این استان

تظاهرات کنندگان خشمگین استان «ذی قار» در جنوب عراق، دو ساختمان دولتی در این استان را عصر دیروز دوشنبه 16 مارس، به آتش کشیدند.

میدل ایست نیوز: تظاهرات کنندگان خشمگین استان «ذی قار»، در جنوب عراق، دو ساختمان دولتی در این استان را عصر دیروز دوشنبه 16 مارس، در اعتراض به بازگشت «عادل الدخیلی»، استاندار مستعفی این استان، به آتش کشیدند.

تظاهرات کنندگان در اقدامی دیگر در اعتراض به این بازگشت تعدادی از خیابان ها را بسته و لاستیک خودروها را در آن آتش زدند.

الدخیلی استاندار ذی قار که در پایان اکتبر در نتیجه تظاهرات خونین استان و خواسته تظاهرات کنندگان مبنی بر استعفای وی، استعفا کرده بود، امروز بازگشته است تا مسئولیت خود را به صورت رسمی  آغاز کند.

وی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر مستعفی عراق، استعفا را نپذیرفته چرا که دولت وی دولت پیشبرد امور است، از طرفی دیگر شرایط کنونی استان و جهان به صورت کلی، به علت چالش های ویروس کرونا، نیازمند حضور رهبری با تمام شایستگی های لازم برای اداره این بحران است.

اما تظاهرات کنندگان بازگشت الدخیلی را تحمل نکرده و باعث خشم آنها و اعتراض در تقاطع «البهو» در مرکز ناصریة مرکز استان شد و این تظاهرات در عصر شدت بیشتری گرفت.

تظاهرات کنندگان اقدام به بستن تقاطع و آتش زدن لاستیک کردند همانطوری که پل «الحضارات» و برخی از خیابان های نزدیک به آن را به نشانه مخالفت با بازگشت الدخیلی بستند.

این تظاهرات تا ساختمان استانداری ذی قار رسید و تظاهرات کنندگان توانستند با رسیدن به آن، آتش در آن روشن کنند و ساختمان پذیرایی استانداری را نیز آتش زدند.

در همین رابطه «ماهر الشریفی»، فعال مدنی، گفت: «تظاهرات کنندگان بازگشت الدخیلی به منصب خود را نمی پذیرند که چرا خود وی را مجبور به استعفا کردند، دولت پیشبرد امور نیز نمی تواند وی را با سوء استفاده از شرایط کنونی به بهانه ویروس کرونا بازگرداند، تظاهرات کنندگان این تصمیم را نخواهند پذیرفت و برای اخراج وی از منصبش تلاش می کنند.»

پس از گسترده شدن تظاهرات، نیروهای امنیتی به سرعت به خیابان های ناصریه آمده و با استفاده از شلیک گاز اشک آور و شلیک هوایی تلاش کردند تا تظاهرات کنندگان را متفرق کنند.

«ابا ذر العمر»، سرپرست استانداری ذی قار نیز با بازگشت الدخیلی مخالفت کرد و طی نامه ای به ادارات استان، عدم همکاری با وی را خواستار شد.

العمر در بیانیه ای با درخواست از دولت برای پایان دادن به مخالفت با قوانین مرکزی، گفت: «از حضور با اجبار و زور الدخیلی در ساختمان استانداری و صادر کردن برخی دستورات غافلگیر شدیم.»

العمر با ارسال نامه ای به ادارات استان، از آنها خواست با الدخیلی به علت استعفای وی همکاری نکنند و نسبت به مخالفت آنها با این امر هشدار داد.

استان ذی قار در حال حاضر شرایط امنیتی متشنجی در سایه افزایش تعداد تظاهرات کنندگان و انتشار گسترده نیروهای امنیتی برای متفرق کردن به زور تظاهرات کنندگان، دارد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن