بی صداقتی و تشتت آرا، زرفی را به نخست وزیری می رساند؟

گمان می رود در سایه این تشتت آرا و اختلافاتی که بر سر حمایت یا عدم حمایت از الزرفی به وجود آمده، همچنین عدم صداقت رهبران جریان های سیاسی در تعامل با یکدیگر، زرفی بتواند اسب مراد خود را به پیش ببرد.

میدل ایست نیوز: در حالی که گفته می شد بیت شیعی در حال اجماع برای منصرف کردن عدنان الزرفی از سمت نخست وزیری است، منابع آگاه به میدل ایست نیوز گفتند که اجماعی که تا سه روز پیش برای کنار زدن زرفی وجود داشت در حال حاضر از بین رفته است و جریان های سیاسی پشت پرده تلاش دارند حمایت خود را از الزرفی به اطلاعش برسانند.

در حالی که روز جمعه رهبران سیاسی جریان های شیعی از جمله هادی عامری، رهبر جریان فتح و نوری مالکی، رهبر ائتلاف دولت قانون در منزل سید عمار الحکیم گرد هم آمده بودند تا برای کنار زدن زرفی به نتیجه نهایی برسند و بحث بر سر جانشینان زرفی را آغاز کنند، اکنون اخباری به گوش می رسد مبنی بر این که مالکی به زرفی پیام رسمی داده است که از او حمایت قاطع می کند. پیش از این حیدر العبادی، رئیس ائتلاف نصر و نخست وزیر سابق نیز حمایت خود را از زرفی اعلام کرده بود. این دو توجیه می کنند که زرفی از اعضای حزب الدعوه بوده (زرفی تا سال 2009 از اعضای حزب الدعوه بوده است) بنابراین از لحاظ حزبی اولویت آنها باید حمایت از کسی باشد که بیش از همه این حزب او را به خود نزدیک می بیند. نوری مالکی رهبر حزب الدعوه و حیدر العبادی از سران سابق حزب الدعوه بوده است.

این در حالی است که عدنان الزرفی خود نامزد معرفی شده جریان سائرون به رهبری مقتدی صدر به برهم صالح، رئیس جمهوری عراق است. تا لحظه تنظیم این گزارش جریان صدر حاضر به انصراف از حمایت خود از زرفی نشده است و کماکان از او حمایت می کند.

از سوی دیگر در جریان فتح نیز یکپارچگی لازم برای قطع حمایت از الزرفی وجود ندارد. اعضای مهمی از جریان فتح از الزرفی حمایت می کنند و این مساله باعث بروز اختلافات سنگینی در درون ائتلاف فتح شده است. این تشتت فقط مختص به ائتلاف فتح نیست، در جریان حکمت ملی نیز برخی از نمایندگان این جریان از جمله حسن فدعم، نماینده جریان حکمت در مجلس نیز از حامیان زرفی محسوب می شود.

در عین حال الزرفی دیدارهایی را با نماینده سازمان ملل در عراق و سفرای کویت و مصر انجام داده که نشان از تلاش های او برای جلب حمایت های بین المللی و عربی از خود برای نخست وزیری است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه و دیوید شینکر، معاون او نیز به صراحت حمایت خود را از الزرفی بیان کرده اند.

به این ترتیب گمان می رود در سایه این تشتت آرا و اختلافاتی که بر سر حمایت یا عدم حمایت از الزرفی به وجود آمده، همچنین عدم صداقت رهبران جریان های سیاسی در تعامل با یکدیگر، زرفی بتواند اسب مراد خود را به پیش ببرد و از مجلس عراق رای اعتماد بگیرد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن