العرب: «سید مقتدی صدر» در حال تغییر موضع خود در حمایت از «عدنان الزرفی» است/ارتباط‌گیری برخی گروه‌ها با «مسعود بارزانی» برای معامله بر سر جایگاه ریاست جمهوری در مقابل عدم حمایت از الرزفی

منبعی آگاه اعلام کرد «سید مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر عراق در آستانه تن دادن به فشارهای گرو‌های سیاسی نزدیک به ایران برای جایگزین‌سازی شخصیتی دیگر به جای «عدنان الزرفی»، به منظور تصدی منصب نخست‌وزیری این کشور قرار دارد.

میدل ایست نیوز: منبعی آگاه اعلام کرد «سید مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر عراق در آستانه تن دادن به فشارهای گرو‌های سیاسی نزدیک به ایران برای جایگزین‌سازی شخصیتی دیگر به جای «عدنان الزرفی»، به منظور تصدی منصب نخست‌وزیری این کشور قرار دارد.

در همین رابطه، منابع سیاسی آگاه در گفت‌وگو با روزنامه العرب تصریح کردند که نمایندگان صدر در هفته جاری برای نخستین بار به گزینه‌های دیگر گروه‌های سیاسی شیعی درباره شخصیت‌های احتمالی و جایگزین الزرفی گوش فر داده اند.

علیرغم اینکه نمایندگان جریان صدر همچنان الزرفی را فرصت مهمی در مرحله کنونی ‌می دانند که به علت شیوع بحران جهانی کرونا شاهد ناآرامی و آشفتگی بین‌المللی بزرگی است اما با این وجود، صرف آمادگی این جریان برای شنیدن فهرست گزینه‌های جایگزین، تحولی مهمی به شمار می‌رود که می تواند بخت الزرفی برای نشستن بر کرسی نخست‌وزیری عراق را تحت الشعاع قرار دهد.

با وجود اینکه تاکنون هیچ گونه موضع علنی از سوی نمایندگان جریان صدر درخصوص چشم‌پوشی از الزرفی اعلام نشده است اما نشانه‌های عدیده‌ای وجود دارد که نشان می دهد طرح گروه‌های سیاسی شیعی همسو با ایران در محاصره سیاسی الزرفی به بار نشسته است.

در همین موازات، پس از آنکه کمیته هفتگانه متشکل از گروه‌های سیاسی شیعی در توافق بر سر نامزدی مشخص ناکام ماندند و ضرب الاجل قانونی در این باره بدون دستیابی به نتیجه‌ای به پایان رسید، «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق هفته گذشته عدنان الزرفی، رئیس فراکسیون النصر و استاندار اسبق نجف اشرف را مامور تشکیل کابینه کرد.

از زمان نامزدی الزرفی برای تشکیل دولت جدید عراق، صدر در کنار تصمیم برهم صالح ایستاده و موضع متفاوتی نسبت به اغلب گروه‌های سیاسی همسو با ایران اتخاذ کرده است که نخست‌وزیر مامور به تشکیل کابینه را دست پرورده ایالات متحده امریکا توصیف می کنند چرا که وی چندین سال در این کشور پیش از سال 2003 میلادی اقامت داشته است.

تاکنون علیرغم اینکه تقریبا نیمی از مهلت یک ماهه الزرفی برای معرفی کابینه پیشنهادی به پارلمان می گذرد، وی مذاکرات سیاسی برای تشکیل دولت را آغاز نکرده است.

در همین ارتباط، گروه‌های سیاسی نزدیک به ایران برگه مربوط به جایگاه ریاست جمهوری برهم صالح را در بازی با «مسعود بارزانی»، رئیس حزب دموکرات کردستان به کار گرفته اند؛ گروه‌هایی که صالح را به زیر پا گذاشتن حق احزاب شیعی در انتخاب نامزد نخست‌وزیری و معرفی الزرفی به عنوان شخصیتی که مورد اجماع این احزاب نیست، متهم می کنند.

منبعی آگاه در این باره به العرب اعلام کرده است که گروه‌های سیاسی نام‌برده نامه‌ای به بارزانی ارسال کرده اند که محتوای آن به آمادگی این گروه‌ها برای کنار زدن برهم صالح و جایگزین کردن شخصیتی دیگر و مورد تایید حزب دموکرات در مقابل خودداری از حمایت الزرفی تصریح دارد.

علیرغم اینکه سازوکار قانونی پیچیده‌ای برای استیضاح رئیس جمهوری در قانون اساسی تعبیه شده است اما گروه‌های مذکور معتقدند که آنها در صورت پیوستن فراکسیون‌های بزرگ کُرد و اهل سنت، اکثریت لازم برای این کار را در اختیار دارند.

در همین حال، منابع سیاسی اعلام کرده اند که «نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون شخصا رهبری تلاش‌ها برای محاصره سیاسی الزرفی را برعهده دارد و وی در این راه از ارتباطات گسترده خود در میان محافل شیعی، سنی و کُرد بهره‌برداری می کند اما روشن نیست که هدف المالکی از این کار تصفیه حساب‌های شخصی و قدیمی با الزرفی است یا اینکه وی صرفا در حال اجرای تصمیم طرف‌های خارجی برای مقابله با نخست وزیری الزرفی است.

در همین ارتباط، یک کارشناس امور سیاسی عراقی با بعید دانستن این امر که علت مخالفت برخی گروه‌های سیاسی شیعی با نامزدی الزرفی به خاطر شخصیت وی است، تصریح کرد: «علت این مخالفت به نحوه نامزد شدن الزرفی باز می گردد که گمان می رود این کار با هماهنگی مقتدی صدر و برهم صالح برای تحت فشار گذاشتن دیگر گروه‌ها انجام شده است.» ماجرایی که پیشتر در نامزدی «محمد توفیق علاوی» برای تصدی منصب نخست وزیری اتفاق افتاد و گروه‌های سیاسی اهل سنت و کُرد بیشتر به دلیل مخالفت با تک‌روی صدر در معرفی علاوی مانع از نخست وزیری وی شدند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العرب
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن