رئیس کنست اسرائیل از سمت خود استعفا داد

رئیس کنست اسرائیل ساعاتی پیش از پایان یافتن مهلت دادگاه عالی برای کناره‌گیری از منصب خود برای انتخاب جایگزینش، از سمت خود استعفا کرد.

میدل ایست نیوز: «یولی ادلشتاین»، رئیس کنست اسرائیل ساعاتی پیش از پایان یافتن مهلت دادگاه عالی برای کناره‌گیری از منصب خود برای انتخاب جایگزینش، از سمت خود استعفا کرد.

ادلشتاین که هم‌حزبی نتانیاهو و از اعضای برجسته لیکود است، نخستین رئیس پارلمان رژیم صهیونیستی محسوب می شود که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

او با انتقاد از تصمیم دادگاه عالی اسرائیل برای اجازه به احزاب مخالف «لیکود» برای پیشنهاد نامزدی ریاست کنست، اعلام کرد این اقدام در راستای تضعیف پارلمان است.

به گزارش روزنامه جروزالم پست، بلوک حامی حزب آبی‌سفید به ریاست «بنی گانتس» با داشتن ۶۱ کرسی قرار است «مئیر کوهن»، عضو حزب آبی‌سفید را به عنوان رئیس کنست انتخاب کنند اما هنوز مشخص نیست که رای گیری برای انتخاب کوهن به عنوان جانشین ادلشتاین چه زمانی برگزار می شود.

کوهن تا آوریل ۲۰۱۹ به عنوان معاون سخنگوی پارلمان در دوره قبلی خدمت می کرد.

۵ قاضی دادگاه عالی اسرائیل به ادلشتاین، عضو حزب لیکود اطلاع دادند که وی باید رای گیری برای انتخاب کوهن را به منظور جایگزینی خودش برگزار کند.

ادلشتاین تا به امروز از تعیین تاریخ برای رای گیری سر باز زده بود و گفته بود که به علت مذاکرات سیاسی برای تشکیل کابینه، رای گیری را به تاخیر می اندازد.

دادگاه عالی رژیم صهیونیستی در صورت عدم پذیرش رای از سوی ادلشتاین، اقدامات احتمالی برای واکنش به آن را اعلام نکردند.

در میان تنش ها بین دو حزب رقیب یعنی لیکود و آبی‌سفید بر سر تشکیل کابینه اضطراری، دو حزب تلاش هایی را در راستای تضعیف مواضع یکدیگر به عمل آورده اند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن