پژوهشکده بروکینگز:کرونا و سقوط بهای نفت دو عامل اساسی تلاش عربستان برای برون‌رفت از باتلاق یمن

«بروس ریدل» تحلیلگر امنیتی در پژوهشکده بروکینگز در یادداشتی به بررسی در خواست عربستان برای برون‌رفت از یمن و اعلام یک طرفه آتش‌بس با گروه انصارالله پرداخت.

میدل ایست نیوز: «بروس ریدل»، تحلیلگر امنیتی در پژوهشکده بروکینگز در یادداشتی به بررسی در خواست عربستان برای برون‌رفت از یمن و اعلام یک طرفه آتش‌بس با گروه انصارالله پرداخت.

ریدل با اشاره به تلاش‌های ریاض برای توقف جنگ یمن اعلام کرد این اقدام نشانگر بحران اقتصادی و اجتماعی سهمگینی است که عربستان به علت شیوع ویروس کرونا و سقوط بهای نفت با آن دست به گریبان است، تلاش‌هایی که روشن نیست پاسخ انصارالله بدان چه باشد.

در این میان، مسلم است که یمن نیز با توجه به جنگ چند ساله و به تبع آن فقر موجود در این کشور در شرایط به مراتب بدتری قرار دارد، از این رو انصارالله یمن به عنوان پیش‌شرط آغاز گفت‌وگوهای صلح خواستار برچیدن محاصره ائتلاف عربی علیه این کشور هستند، در این مورد محق هم هستند چرا که یمن نیاز مبرمی به واردات غذا و دارو دارد و نزدیک به 80درصد از جمعیت این کشور به کمک‌های انسانی وابسته هستند و یک سوم از جمعیت 24 میلیون نفری یمن از فقر غذایی رنج می برند.

بر اساس پژوهش جدیدی که در بریتانیا منتشر شده است، در جریان حملات هوایی عربستان در 5 سال گذشته، بیمارستان‌ها، مدارس و زیرساخت‌های بسیاری در یمن تخریب شده است.

ریدل بر این باور است که عربستان به علت شیوع ویروس کرونا با بحرانی انسانی رو به رو است و در ریاض و دیگر شهرهای این کشور وضعیت منع آمد و شد اعمال شده همچنین سفرهای دینی به مکه و مدینه و مراسم حج لغو شده است و این امر تاثیرات غیر قابل انکاری بر اقتصاد عربستان داشته است چرا که سفرهای دینی منبع درآمد قابل ملاحظه‌ای برای عربستان به ویژه منطقه حجاز به شمار می رود.

در این میان، وضعیت اقتصادی و بهداشتی عربستان در مقایسه با دیگر کشورهای خلیجی در جایگاه به مراتب بدتری قرار دارد؛ ریاض نیازمند 85 دلار برای هر بشکه نفت است تا بتواند بودجه خود را تامین کند اما اکنون بهای نفت بسیار پایین‌تر این مبلغ به فروش می رسد و این کشور اخیرا با روسیه و دیگر کشورهای اوپک بر سر کاهش سطح تولید به توافق نیم‌بندی دست یافته اند و هنوز هیچ گونه شاخصی برای بهبود بهای نفت در بازارهایی جهانی دیده نمی شود.

در نتیجه عربستان چاره‌ای جز استفاده از ذخایر ازری رو به کاهش خود از زمان روی کار آمدن ملک سلمان و پایان دادن به جنگ متهورانه‌ای ندارد که ولیعهد سعودی آن را آغاز کرده است.

به اعتقاد پژوهشگر پژوهشکده بروکینگز چشم‌انداز 2030 بن سلمان در سایه شرایط کنونی عربستان به سرابی شبیه شده است که تحقق آن بعید به نظر می رسد و با توجه به آثار و پیامدهایی شیوع کرونا در جهان و به تبع آن کاهش شدید بهای نفت، اقتصاد جهانی شاهد رکود عظیمی همانند رکود دهه سی قرن گذشته خواهد بود، به همین دلیل، ریاض به صورت فوری نیازمند متوقف کردن هزینه‌های مالی اضافی و برون رفت از باتلاق یمن است.

همه اینها در شرایطی است که بن سلمان در حال برنامه‌ریزی برای نشستن بر اریکه قدرت در عربستان است و جنگ یمن و تبعات اقتصادی و روانی آن بر جامعه سعودی در کنار شیوع کرونا و توقف سفرهای زیارتی و کاهش بهای نفت آثار زیانباری بر اقتصاد عربستان به دنبال داشته و انتقاداتی را علیه سیاست‌های نفتی بن سلمان و رویکرد اشتباه وی در جنگ علیه یمن به همراه داشته است و همه اینها می تواند رویای وی در پادشاهی بر عربستان را با توجه به وجود رقبا و مخالفانی در داخل خاندان پادشاهی سعودی با خطر مواجه سازد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
القدس العربی

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا