نماینده ائتلاف سائرون: «مصطفی الکاظمی» بر سر انتخاب وزرای کشور و دفاع توسط خود اصرار دارد

نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق، با اشاره به اصرار الکاظمی برای انتخاب وزرای کشور و دفاع توسط خود، اعلام کرد که اصرار وی در جهت تحقق وعده او به ملت عراق است.

میدل ایست نیوز: «ریاض المسعودی»، نماینده ائتلاف سائرون در پارلمان عراق، امروز سه شنبه 21 آوریل، از اصرار «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر مامور تشکیل دولت عراق، برای انتخاب دو  وزیر امنیتی توسط خود خبر داد.

المسعودی در گفت وگویی با پایگاه خبری «بغداد الیوم»، گفت: «الکاظمی، بر سر انتخاب وزرای کشور و دفاع توسط خود و بدون دخالت نیروهای سیاسی، با هدف عمل به وعده خود به شهروندان عراق، اصرار دارد اما برخی نیروهای سیاسی قصد دارند، مفهوم نخست وزیری را از بین ببرند و دولت جدید را بر اساس برنامه های خود تشکیل دهند.»

وی بیان کرد، الکاظمی تمایل دارد تا وزرای دفاع و کشور را خودش انتخاب کند تا بتواند 3 وعده خود به ملت عراق را که همان بازگرداندن اقتدار کشور، سلطه قانون، و حصر سلاح در دست دستگاه های امنیتی است، محقق کند.

به نظر این نماینده ائتلاف سائرون، اگر دو وزارت دفاع و کشور از کنترل نخست وزیر خارج باشد، وی نمی تواند آنچه به ملت وعده داده است، اجرایی کند.

پیشتر، «فاضل الفتلاوی»، نماینده ائتلاف فتح، از عدم وجود هر گونه مانع در مذاکرات نخست وزیر بر سر نامزدها کابینه وزرا دولت جدید خبر داد.

وی افزود که هیچ مانعی بر سر راه مذاکرات نیروهای سیاسی شیعه از جمله ائتلاف فتح با الکاظمی وجود ندارد و اعلام کرد که مذاکرات توافق بر سر نامزدهای کابینه دولت جدید ادامه دارد.

الفتلاوی گفت که الکاظمی، از آزادی کامل برای انتخاب اعضای کابینه دولت خود بر اساس شروط پاکدستی و شایستگی برخوردار است و تاکید کرد که هیچ اختلافی با الکاظمی وجود ندارد و همه از وی و هر وزیری که بر اساس شروط مذکور انتخاب کند حمایت می کنند.

«برهم صالح»، رئیس جمهوري عراق پس از انصراف «عدنان الزرفی»، نخست وزیر مکلف قبلی، به درخواست فراکسیون های عمده شیعه پنجشنبه 9 آوریل با حضور «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان و «فائق زیدان»، رئیس شورای عالی قضایی و جمعی از نمایندگان پارلمان، مصطفی الکاظمی را مامور تشکیل دولت جدید کرد تا جانشین «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور کنونی شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا