حمله عناصر داعش به الحشد الشعبی در استان صلاح الدین چگونه انجام شد؟

«هشام الهاشمی» کارشناس امنیتی برجسته عراقی در یادداشتی به بررسی حادثه حمله تروریستی داعش به نیروهای الحشد الشعبی در استان صلاح الدین پرداخت.

میدل ایست نیوز: «هشام الهاشمی»، کارشناس امنیتی برجسته عراقی در یادداشتی به بررسی حادثه حمله تروریستی داعش به نیروهای الحشد الشعبی در استان صلاح الدین پرداخت.

الهاشمی نوشت:
در هفته‌های اخیر شاهد تحولات بزرگی در فعالیت شبکه‌های وابسته به عناصر گروه تروریستی داعش و حمله آنان به مناطق شهری و روستایی پرجمعیت هستیم، حملاتی که زنگ خطر را برای نیروهای امنیتی به صدا در آورده است به ویژه آنکه این حملات در مناطق دارای بافت جمعیتی و مذاهب مختلف دینی انجام می شود.

این حملات همچنین نشانه همکاری و هماهنگی امنیتی منظم سه شبکه گروه تروریستی داعش در محورهای کرکوک، دیالی و صلاح الدین است که در اثبات موجودیت و جلب نظر رسانه‌های داخلی و بین المللی تاثیرگذار است به خصوص که اکنون در ماه مبارک رمضان به سر می بریم و در این ماه، روحیه رقابت‌طلبی عناصر گروه تروریستی تکفیری در انجام عملیات انتحاری افزایش می یابد.

این ارتباط و هماهنگی عملیاتی میان شبکه‌های گروه تروریستی داعش به وضوح نشان می دهد که حمله به مواضع الحشد الشعبی در منطقه مکیشیفة کاملا برنامه‌ریزی شده و با اشراف اطلاعاتی انجام شد، در همین رابطه برخی اطلاعات امنیتی به بیرون درز کرده گویای این امر است که حمله به چهار منطقه در پیرامون شهر سامراء یعنی مكيشيفة، مطيبيجة، الدور و تل الذهب به صورت هماهنگ شده و همزمان صورت گرفت، این حمله از منطقه جزیره جلام در شرق رودخانه و از ساحل مقابل شهر الدور در قالب 4 تیم تروریستی 10 یا 11 نفره آغاز شد که در نتیجه آن همه 6 نیروی موجود در مرکز ایست و بازرسی شهید صدر وابسته به تیپ 35 الحشد الشعبی به شهادت رسیدند، این مرکز ایست و بازرسی چند روز پیش به هنگام عقب‌نشینی یگان واکنش سریع الدیوانیه افتتاح شده بود.

طبق این اطلاعات، می بینیم که داعش مکان امنیتی را انتخاب کرده است که جدیدا افتتاح شده است، این بدین معناست که این گروه‌ها دارای اطلاعات امنیتی موثقی است و با توجه به نزدیک شدن این عناصر به نقاط ایست و بازرسی بدون هیچ گونه احتیاطی می‌توان فهمید که برخی نهادهای امنیتی و نظامی از سوی عنصر همکاری‌کننده با داعش مورد نفوذ و رخنه قرار گرفته است، همچنین گروهی نیز به این عناصر در انتقال از جزیره جلام به کرانه شرقی و در ادامه بازگشت به این جزیره کمک کرده است.

منابع امنیتی عراقی پیشتر خبر دادند که تروریست های داعش بامداد امروز حملاتی را به صورت همزمان به ایست های بازرسی الحشد الشعبی در استان صلاح الدین در شمال بغداد صورت دادند.

به گفته این منابع، شماری از تروریست ها همزمان به یک مانع امنیتی منطقه مکیشیفه در جنوب تکریت (مرکز استان صلاح الدین) و چند نقطه ایست بازرسی در روستاهای الدور و مطیبیجه و یثرب حمله و با نیروهای الحشد الشعبی درگیر شدند.

این منابع افزوده اند که درگیری ها حدود یک ساعت ادامه داشت و در آن از سلاح های سبک و سنگین استفاده شد و 8 نیروی الحشد الشعبی شهید و 10 تن زخمی شدند.

سازمان الحشد الشعبی با صدور بیانیه ای تأکید کرد که این حملات در مناطق مکیشیفه، تل الذهب، یثرب، مطیبیجه، دور در استان صلاح الدین رخ داد و درگیری ها چند ساعت طول کشید.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ان آر تی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 13 =

دکمه بازگشت به بالا