«کریستین ساینس مانیتور»: آغاز انتقال قدرت به نسل تازه در عراق

الکاظمی یکی از کوچک‌ترین تجربه‌های دموکراسی در جهان را به الگو و نمونه گوش دادن به حرف جوانان تبدیل کرده است.

میدل ایست نیوز: هفته نامه امریکایی «کریستین ساینس مانیتور»، با انتشار گزارشی به تحلیل تصمیمات نخست وزیر جدید عراق در ساعات اولیه پس از آغاز دوره نخست‌وزیری اش پرداخته است.

در این گزارش آمده که الکاظمی هنوز یک هفته از حضورش بر کرسی نخست وزیری نگذشته که یکی از کوچک‌ترین تجربه‌های دموکراسی در جهان را به الگو و نمونه گوش دادن به حرف جوانان تبدیل کرده است.

این گزارش افزوده که الکاظمی، این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر و مدیر سابق دستگاه اطلاعات عراق، در همین چند روز دستور آزادی همه جوانانی را داد که در تظاهرات اخیر این کشور بازداشت شده بودند بی آنکه دست به فعالیت خشونت‌آمیز زده باشند.

از دیگر اقدامات الکاظمی وعده پرداخت خسارت به خانواده‌های بیش از 550 شخصی است که در تظاهرات اخیر جان خود را از دست دادند ضمن اینکه برنامه‌ای جدی برای تحقیق و شناسایی عاملان خشونت‌ها در این تظاهرات ترتیب داده است.

عملا هم وقتی روز یکشنبه یک تظاهرات کننده در بصره جان خود را از دست داد مقامات حکومتی فورا دست‌کم 5 تن از یک گروه مسلح محلی را که متهم به دست داشتن در تیراندازی به سمت تظاهرات‌کنندگان بوده‌اند بازداشت کردند.

دیگر اقدام جالب توجه الکاظمی بازگرداندن سرتیپ «عبدالوهاب الساعدی» که سوابق درخشانی در جنگ با داعش داشته و ارتقای به ریاست دستگاه مبارزه با تروریسم بود. فردی که برکناری وی از عوامل اصلی شکل‌گیری تظاهرات دانسته می‌شود.

الکاظمی همچنین وعده اصلاح نظام انتخابات و برگزاری انتخابات پیش از موعد را داده تا به رأی دهندگان عراق فرصت لازم برای تعیین نحوه حکومت و پایان دادن به سهمیه‌بندی در توزیع مناصب و قدرت میان احزاب فرقه‌گرا و دینی را که به کانون فساد تبدیل شده‌اند بدهد.

این اقدامات اولیه الکاظمی نشان‌دهنده یک تحول نسلی در کشوری است که 40 درصد جمعیت آن زاده بعد از 2003 هستند و تجربه رژیم بعث را ندارند.

بسیاری از این جوانان خواستار ایجاد هویتی ملی به دور از فرقه و قومیت هستند و نزاع میان این فرقه‌ها و اقوام را عامل شکل‌گیری گروه تروریستی داعش در عراق می‌دانند.

تظاهرات‌کنندگان عراقی در دوران شیوع کرونا خاموش اما ثابت‌قدم ماندند و همچنان در اعتماد به دولت جدید تردید نشان می‌دهند، در هر حال این دولت نتیجه توافق احزاب سیاسی است و الکاظمی از حمایت ایران و امریکا برخوردار است. موضوعی که نشان می‌دهد جوانان عراقی همچنان به احزاب سنتی و نیروهای خارجی بی اعتمادند.

این جوانان در تظاهراتی مسالمت‌آمیز خواستار دولتی پاکدست شدند و  توانستند کمک کنند که عراق گامی به پیش بردارد.

با زوال خطر ویروس کرونا، جوانان عراقی دوباره فعالیت اعتراضی خود را از سر می‌گیرند هرچند الکاظمی در همین چند روز توانسته برای بازگرداندن اعتماد آنها دست به اقدامات سازنده‌ای بزند.

عراق به عنوان یک دموکراسی منحصربه‌فرد در منطقه خاورمیانه نیاز دارد که نشان دهد می‌تواند دولتی غیر دینی بر سر کار آورد که استقلال داشته باشد و به حقوق شهروندانش احترام بگذارد. تا اینجای کار الکاظمی توانسته در انتقال قدرت به جوانان گام‌هایی بردارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
کریستین ساینس مانیتور

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا