المپیک آسیایی 2030؛ فاز تازه ای از رقابت عربستان و قطر

رقابت بر سر میزبانی المپیک آسیایی 2030 حلقه تازه ای در زنجیره رقابت ها و رویارویی های عربستان و قطر به شمار می آید.

میدل ایست نیوز: با اعلام رسمی کمیته المپیک آسیایی درباره دریافت درخواست قطر و عربستان برای میزبانی بازی های المپیک آسیایی 2030 رقابت میان عربستان و قطر در هفته های گذشته وارد فاز تازه ای شده است.

به گفته ناظران این رقابت حلقه تازه ای در زنجیره رقابت ها و رویارویی های دو کشور پس از گذشت 3 سال از تحریم های عربستان و متحدانش علیه قطر است.

بازی های المپیک آسیایی از مهم ترین حوادث ورزشی جهان است و حدود 10 هزار ورزشکار در آن حاضر می شوند.

زیرساخت های ورزشی برای المپیک آسیایی 2030

درخواست قطر برای میزبانی این بازی ها در ادامه رویکرد این کشور از سال 2006 برای میزبانی بازی های بین المللی است. قطر تاکنون در این گونه برنامه ها موفق عمل کرده و توانسته چالش های فرهنگی ناشی از میزبانی این گونه بازی ها را به خوبی مدیریت کند.

اگر قطر بتواند میزبانی این بازی ها در 2030 را برعهده بگیرد ارزشی مضاعف به زیرساخت های ورزشی ای داده که آنها را برای جام جهانی 2022 آماده می کند.

البته جای این پرسش می ماند که آیا این درخواست، اقدام حساب شده ازجانب قطر برای در امان ماندن از سیل انتقادات رسانه های نزدیک به عربستان در غرب نیست؟ به خصوص که بازی های آسیایی معمولا در رسانه های غربی از توجه کمتری برخوردار می شود.

ازسوی دیگر همان طور که میزبانی بازی های آسیایی در سال 2006 توسط قطر مقدمه پیروزی قطر در میزبانی جام جهانی فوتبال 2022 شد، چه بسا قطر پس از میزبانی این بازی ها در 2030 سراغ رؤیای بلندپروازانه میزبانی بازی های المپیک بین المللی برود.

از سوی دیگر، پیشنهاد عربستان برای میزبانی این بازی ها را می توان تلاش این کشور درراستای تبلیغات عربستان درباره اینکه ریاض کلانشهری پذیرای همگان است دانست. برگزاری این بازی ها در عربستان آزمون دیگری برای بررسی موفقیت اصلاحات اجتماعی ای خواهد بود که «محمد بن سلمان» در چارچوب سند چشم انداز 2030 عربستان آن را پیش گرفته است.

قدرت نرم

میزبانی بازی های آسیایی دروازه های جامعه عربستان را به روی جهان باز می کند و به این کشور در عرصه قدرت نرم فرصت های بیشتری می دهد.

چه بسا میزبانی این بازی ها چنان وسوسه کننده باشد که عربستان را به پایان نزاع با قطر بکشاند. به خصوص که با توجه به فاصله نه چندان دور دو کشور هر یک می تواند از امکانات دیگری در میزبانی این بازی ها استفاده کند.

موضوع امنیت و نیز جلوگیری از هدررفتن خزانه کشور در میزبانی چنین بازی هایی و همچنین تعامل درست با مخالف خوانی رسانه های خارجی نیز اهمیت بسیار دارد. در این مورد آخر باید توجه داشت که هر دو کشور با خریدن سهام بسیاری از رسانه های غربی کارزار رسانه ای سختی را علیه یکدیگر پیش می برند.

این همه باعث می شود که عربستان برای میزبانی بازی های المپیک آسیایی 2030 در پی پایان دادن به منازعات در یمن برآید.

اما از سوی دیگر تجربه قطر نشان داده که وارد شدن به گود ورزش در سطح جهانی خالی از خطر نیست. قطر از سال 2010 در معرض انتقادات شدید رسانه ها و گروه های حقوق بشری بابت تدارکاتش برای جام جهانی 2022 است.

هنوز روشن نیست که عربستان تا چه حد دربرابر چنین حملات شدیدی ایمن شده باشد.

تردیدی نیست که بسیاری رسانه ها تلاش عربستان برای میزبانی این بازی ها را کوششی برای بهبود وجهه و کسب آبرو می دانند و در این باره سراغ پرونده های حقوق بشری عربستان که در این باره کارنامه قابل دفاعی ندارد خواهند رفت.

کرونا

قطر برای میزبانی جام جهانی بسیاری از زیرساخت های لازم جهت میزبانی بازی های بین المللی را ایجاد کرده است. اما عربستان در حالی قرار است فعالیت خود برای تأمین این زیرساخت ها را آغاز کند که گرفتار پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا شده است.

بسیاری تحلیلگران برآن اند که بسیاری کشورها تا دو سال دیگر هم درگیر پیامدهای اقتصادی کرونا خواهند بود و این تحقق سند چشم اندازی 2030 عربستان را با خطر مواجه کرده است.

این در حالی است که شایعاتی درباره تلاش هر دو کشور برای میزبانی جام آسیایی فوتبال 2027 نیز به گوش می رسد.

از سوی دیگر باید دید که جامعه محافظه کار عربستان دربرابر آنچه بلندپروازی دیگری ازجانب ولیعهد این کشور دانسته می شود چه واکنشی نشان خواهد داد. به خصوص اگر درآمدهای نفتی این کشور کم شود و ساخت بسیاری از تأسیسات ورزشی ولخرجی های نالازم دانسته شود.

این وضعیت باعث می شود که درصورت موافقت با میزبانی عربستان برای این بازی ها، هزینه های این میزبانی برای این کشور بیشتر از عوایدش باشد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
میدل ایست آی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا