انتشار فایل صوتی مذاکرات «معمر قذافی» و «یوسف بن علوی» درباره تجزیه عربستان؛ تهران عامل تغییرات گسترده در منطقه خواهد بود

در این فایل صوتی چند دقیقه ای که ظاهرا میان سال های 2005-2007 ضبط شده، فردی که احتمالا معمر قذافی است در حال اظهار نظر درباره  تحولات منطقه است.

میدل ایست نیوز: فعالان شبکه های اجتماعی در خلیج فایلی صوتی منتشر کرده اند که محتوای آن مذاکره محرمانه «معمر قذافی»، دیکتاتور لیبی، و «یوسف بن علوی»، وزیر امور خارجه عمان، درباره عربستان سعودی و تجزیه این کشور است.

در این فایل صوتی چند دقیقه ای که ظاهرا میان سال های 2005-2007 ضبط شده، فردی که احتمالا معمر قذافی است در حال اظهار نظر درباره  تحولات منطقه است و با اشاره به شکست «جان کری» در انتخابات 2004 امریکا می گوید که برخی مقامات امریکایی به وی گفته اند که اگر کری رئیس جمهور شده بود برنامه تغییرات گسترده در عربستان را در دستور کار داشت.

او به نقل از این مقامات امنیتی امریکایی که در طرابلس با وی دیدار کرده اند می گوید که از نظر امریکا تاریخ مصرف حکومت عربستان تمام شده و مشکل امریکایی ها فقط آن است که «جانشینی برای حکومت فعلی» ندارند. اینجاست که بن علوی وارد صحبت می شود و ضمن تأکید بر اینکه نقش حکومت عربستان تمام شده می گوید که «جانشین وجود دارد، قطعا وجود دارد».

بن علوی در سخنان خود بر قطعی بودن تغییرات در عربستان تأکید می کند و می گوید که موضوع فقط زمان لازم دارد و می افزاید که برخلاف نظر قذافی، «تغییر نه ازجانب واشنگتن که ازجانب تهران می آید» و می افزاید که «ایران از چهار پنج سال دیگر نقش منطقه ای بزرگی را آغاز خواهد کرد».

قذافی که گرایش های قومی پررنگی داشت، می گوید «اینکه ایران تغییرات منطقه را رهبری کند چه نفعی برای اعراب خواهد داشت»، و بن علوی پاسخ می دهد که «طبعا تغییرات مسالمت آمیز بهتر خواهد بود، اما شاهد تغییرات گسترده خواهیم بود و عربستان هم از همین بابت نگران است».

بن علوی عامل دیگر تغییرات را «تروریست های عربستانی» ای می خواند که «در جنگ با سربازان امریکایی در عراق» حضور دارند: «حدود 4 هزار عربستانی در عراق دارند با امریکایی ها می جنگند، اینها بعد کجا می روند؟». سخنی که تعجب قذافی را برمی انگیزد.

وزیر امور خارجه عمان از نقش دیگر کشورها هم در این میان حرف می زند: «یمن در تحولات عربستان بسیار تأثیرگذار است اما اختلافات داخلی آن را به محاق برده است»، اما «دیگر کشورهای خلیج نقششان محدود است، به جز امیر قطر (در آن زمان: حمد بن خلیفه) که فرد با جسارتی است».

او می افزاید که «امریکایی ها هم برنامه ای دارند، درست است که کارشان در عراق فاجعه بود، اما تبعات مثبتی خواهد داشت».

دولت عمان و دفتر وزیر امور خارجه این کشور هیچ واکنشی به پخش این فایل صوتی نشان نداده و درخواست «ایندیپندنت عربی» برای توضیح را بی پاسخ گذاشته اند.

سفارت عمان در لندن در تماس «ایندیپندنت عربی» تأکید کرده که چیزی در این باره نمی داند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ایندیپندنت عربی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن