جنجال در عراق بر سر ادعای وجود 82 هزار «نیروی فضایی» در الحشد الشعبی

حیدر العبادی سال گذشته از وجود شمار بالایی نیرو در الحشد الشعبی سخن گفت که حقوق دریافت می کنند بی آنکه وجود خارجی داشته باشند.

میدل ایست نیوز: عراق از روز یکشنبه شاهد جنجالی گسترده بر سر رزمندگان موهومی است که نام آنها در لیست های گروه های الحشد الشعبی ثبت شده و از این سازمان حقوق دریافت می کنند اما وجود خارجی ندارند. سربازانی که در زبان عامیانه مردم عراق از آنها به «نیروهای فضایی» یاد می شود.

آنچه بر آتش این جنجال دمیده بحران اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت و تدابیر مبارزه با شیوع کروناست که باعث شده کاهش حقوق کارکنان به عنوان یکی از گزینه های دولت برای صرفه جویی در هزینه ها مطرح شود.

«فائق الشیخ علی»، نماینده مجلس عراق، روز یکشنبه با انتشار توئیتی نوشت که شمار واقعی رزمندگان الحشد الشعبی 48 هزار نیرو است اما سران حشد حقوق 130 هزار نیرو را دریافت می کنند و این یعنی 82 هزار «نیروی فضایی» وجود دارد. او خواستار حمله ای کوبنده علیه این «حشدی های فضایی» شد.

یک مقام در دولت سابق عراق تأکید کرد که بحث درباره وجود این نیروهای فضایی در الحشد الشعبی چیز تازه ای نیست  و افزود که علت ابهامات در این باره آن است که در آغاز تشکیل سازمان حشد از فرماندهان گردان ها خواسته شد که شمار رزمندگان خود را اعلام کنند و این موضوع بعدا بررسی و حقیقت یابی نشد.

او افزود که موضوعی دیگر آن است که تعدادی از این نیروها در سوریه مشغول فعالیت اند اما از دولت عراق حقوق دریافت می کنند بدون آنکه ازجانب دولت عراق در سوریه مأمور به کاری شده باشند.

این مقام تأکید کرد که دولت های «عادل عبدالمهدی» و «حیدر العبادی» در این باره اقدامات مقتضی را به عمل نیاوردند و علت آن هم قدرت حشد بود که بسیاری از سران آن وارد فعالیت های سیاسی و اقتصادی هم شدند.

«باسم الخشان»، نماینده مجلس عراق، نیز تأکید می کند که وجود «نیروهای فضایی» فقط مربوط به حشد نیست و در دیگر نهادها ازجمله وزارت کشور و دفاع هم وجود دارد.

حیدر العبادی نیز سال گذشته از وجود شمار بالایی نیرو در الحشد الشعبی سخن گفت که حقوق دریافت می کنند بی آنکه وجود خارجی داشته باشند.

با این همه، «علی الحسینی» از سران الحشد الشعبی در گفت وگو با «بغداد الیوم» تأکید کرد که نیروهای حشد حقوق خود را به صورت الکترونیک دریافت می کنند و این اظهارات کذب و درراستای ضربه زدن بر این نیروهاست.

در سال 2018 نیز «قاسم الزبیدی» مسئول مالی الحشد الشعبی به طرز مشکوکی ترور شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن