سفر سردار قاآنی به بغداد برای رایزنی درباره گفت‌وگوهای راهبردی عراق-امریکا

منبعی آگاه اعلام کرد «اسماعیل قاآنی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه گذشته به همراه هیات ایرانی متشکل از وزیر برق این کشور وارد بغداد شد.

میدل ایست نیوز: منبعی آگاه اعلام کرد «اسماعیل قاآنی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران روز چهارشنبه گذشته به همراه هیات ایرانی متشکل از وزیر برق این کشور وارد بغداد شد.

منبع مذکور افزود: هدف از سفر سردار قاآنی که به صورت رسمی و در قالب هیات مذکور ایرانی وارد بغداد شده است، یکپارچه‌سازی مواضع گروه‌های عراقی در قبال گفت‌وگوهای راهبردی قریب الوقوع میان بغداد و واشنگتن است.

توافق بر سر سرنوشت نیروهای امریکایی مستقر در عراق یکی از مهم‌ترین محورهای این گفت‌وگوهای راهبردی به شمار می رود که گروه‌های همسو با ایران به شدت بر خروج نظامیان امریکایی از عراق به ویژه پس از مصوبه پارلمان عراق در این باره تاکید دارند.

«رضا اردکانیان»، وزیر نیروی ایران پیشتر در تشریح دستاوردهای سفر خود به عراق اعلام کرد تمامی قراردادهای صادرات برق به عراق تا پیش از این یکساله بوده اما در این سفر، مذاکرات نهایی شده و قرارداد دو ساله صادرات برق برای سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ با وزارت برق عراق به امضا رسید.

وی اضافه کرد با پیگیری هایی که نمایندگی ایران در عراق داشته، در این سفر حدود ۴۰۰ میلیون دلار (معادل نیمی از مطالبات برق ایران) از طرف عراقی وصول شد.

به گفته وی، در جریان این سفر علاوه بر دیدار با «ماجد مهدی حنتوش» همتای عراقی، با مقام های ارشد دولت عراق از جمله رییس جمهوری، نخست وزیر، وزیر دارایی و روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق با هدف پیگیری توافق ها و مذاکرات قبلی، نشست های موثری داشته است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ناس نیوزشفق نیوز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن