بغداد و واشنگتن خود را برای مذاکرات راهبردی آماده می کنند/ جزئیاتی از ترکیب تیم عراق و محورهای مورد بحث

پس از منتفی شدن موضوع دیدارهای مستقیم به علت شیوع کرونا، این مذاکرات به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد.

میدل ایست نیوز: ترکیب اولیه هیئت عراقی مأمور مشارکت در مذاکرات راهبردی با ایالات متحده که قرار است در نیمه ماه جاری میلادی برگزار شود نشان دهنده نگاهی واقع بینانه و به دور از زیاده روی های برخی گروه های سیاسی افراط گرا در دشمنی با ایالات متحده است.

این ترکیب که نام برخی اعضای آن به رسانه های عراقی درز کرده شامل نام چند دیپلمات فعلی و سابق می شود که افرادی زبده در روابط بین الملل و قوانین حاکم بر تأمین منافع مشترک و مطلع از روابط درهم پیچیده عراق و امریکا هستند.

منابع آگاهی عراقی به «العرب» خبر دادند که برخی سران گروه های وابسته به ایران می کوشند که هیئت مذاکره کننده عراقی را به خارج کردن نیروهای امریکایی از عراق وادار کنند اما به گفته این منابع این فشارها به جایی نخواهد رسید چون همه ازجمله گروه های وابسته به ایران به جمع بندی رسیده اند که شرایط کنونی کشور به بغداد اجازه نمی دهد که این مذاکرات را به موضوعی چالشی تبدیل کند.

ازسوی دیگر بحران اقتصادی عراق که شیوع کرونا نیز بر وخامت آن افزوده باعث می شود که عراق نیازمند حمایت امریکا و تمدید معافیت از تحریم های امریکا علیه ایران باشد. دو موضوعی که تحقق آنها به خودی خود دستاوردی بزرگ شمرده می شود.

درباره مسائل اجرایی، «العرب» اطلاع یافته که پس از منتفی شدن موضوع دیدارهای مستقیم به علت شیوع کرونا، این مذاکرات به صورت ویدئو کنفرانس برگزار خواهد شد.

منابع بلندپایه دیپلماتیک تأکید کرده اند که دو کشور درباره این نحوه اجرای مذاکرات به تفاهم رسیده اند و نخستین دور مذاکرات در نیمه ماه جاری میلادی برگزار خواهد شد.

درباره ترکیب این هیئت نیز «العرب» اطلاع یافته که تیم عراقی شامل «فرید یاسین» سفیر عراق در واشنگتن، «لقمان الفیلی»، سفیر سابق عراق در واشنگتن، و «عبدالکریم هاشم»، مقام بلندپایه در وزارت خارجه عراق و چندین کارشناس و مشاور می شود.

فرید یاسین و لقمان الفیلی از نیروهای تکنوکرات و غیر جناحی در دستگاه دیپلماسی عراق شمرده می شوند که سابقه دیپلماتیک و تجارب مهمی در این عرصه دارند.

درز کردن نام این افراد در شبکه های اجتماعی به عنوان اعضای این تیم، با واکنش مثبت بسیاری مواجه شده است.

بسیاری ناظران ترکیب تیم مذاکره کننده عراقی را ترکیبی متعادل خوانده اند که حساسیتی برای طرف امریکایی ایجاد نخواهد کرد.

به گفته منابع، این مذاکرات در چهار محور سیاسی، امنیتی، اقتصادی، و فرهنگی انجام خواهد شد که البته از همه مهم تر محور امنیتی خواهد بود که به آینده حضور نیروهای امریکایی در عراق مربوط می شود.

منابع آگاه تأکید کرده اند که امریکا به دولت الکاظمی پیغام داده که با اصل خروج کامل نیروهایش از عراق مخالفتی ندارد و افزوده اند که این پیغام امریکا با این اطمینان ارسال شده که الکاظمی با درایت و سابقه طولانی فعالیت امنیتی اش کسی نیست که ریسک از دست دادن حمایت امنیتی و نظامی امریکا را از دست بدهد، به خصوص که عراق می کوشد که عملیاتش علیه گروه تروریستی داعش را با قدرت بیشتری ازسر بگیرد.

به گفته ناظران، عراق نگران تکرار تجربه 2014 است که در آن پس از عقب نشینی نیروهای امریکایی از عراق به تصمیم «باراک اوباما»، گروه تروریستی داعش حدود یک سوم خاک عراق را از کنترل دولت مرکزی خارج کرد.

این ناظران تأکید می کنند که طرف عراقی خواهد کوشید که حمایت نظامی امریکا را در شرایط کنونی حفظ کند با این شرط که این نیروها فقط در دو پایگاه عین الاسد در غرب و حریر در اربیل متمرکز باشند.

ازسوی دیگر، طرف امریکا قاعدتا خواهد کوشید که تضمین هایی تمام عیار از طرف عراقی برای محدود کردن فعالیت های ایذائی شبه نظامیان شیعی علیه منافع امریکا در عراق ازجمله سفارت امریکا در منطقه خضراء بغداد بگیرد.

منابع عراقی تأکید می کنند که امریکا پیچیدگی این پرونده را درک می کند و برای همین چه بسا با لحاظ اینکه دولت الکاظمی تازه بر سر کار آمده و در گیرودار بحران های گوناگون است، در این باره به دولت مهلت دهد.

به گفته این منابع، دولت الکاظمی می کوشد که در مرحله اول ازطریق مذاکره و گفت وگو گروه های مسلح وابسته به ایران را مهار کند.

این منابع تأکید می کنند که پرونده این گروه ها و نحوه کنترل آنها رکن اصلی رفع اختلال در روابط عراق با ایالات متحده و ایران خواهد بود.

به گفته این منابع، موضوع اقتصادی نیز برای عراق اهمیت بسیار زیادی دارد چون عراق در حال حاضر برای گذر از بحران اقتصادی اش نیازمند راه حل هایی فوری و غیر عادی است.

افزایش سهم عراق در بازارهای بین المللی نفت و پرداخت وام های با تسهیلات به عراق و مذاکره با شرکت های خارجی برای تعویق طلب های خود از دولت عراق از موضوعات مرود بحث در این مذاکرات خواهد بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العرب
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن