توافق مصر با صندوق بین المللی پول برای دریافت وام 5.2 دلاری

دولت مصر و تیم کارشناسان صندوق بین المللی پول توانسته اند برسر امضای توافق نامه ای 12 ماه به ارزش 5.2 میلیارد دلار به توافق برسند.

میدل ایست نیوز: مصر روز جمعه (5 ژوئن) توافق نامه تازه ای با صندوق بین المللی پول امضا کرد که به موجب آن وامی به مبلغ 5.2 میلیارد دلار دریافت خواهد کرد.

در بیانیه وزارت دارایی مصر در این باره آمده که دولت مصر و تیم کارشناسان صندوق بین المللی پول توانسته اند برسر امضای توافق نامه ای 12 ماه به ارزش 5.2 میلیارد دلار به توافق برسند.

این بیانیه افزوده که مرحله بعدی تصویب این توافق نامه در شورای اجرای صندوق بین المللی پول است.

در این بیانیه تأکید شده که این توافق نشان دهنده تداوم اعتماد نهادهای بین المللی به خصوص صندوق بین المللی پول به سیاست های اقتصادی دولت مصر است.

صندوق بین المللی پول هم با انتشار بیانیه ای از موافقت تیم کارشناسان این صندوق با دولت مصر برای پرداخت وام 5.2 میلیارد دلاری به مدت یک سال به مصر خبر داد و آن را اقدامی برای کمک به دولت این کشور در مبارزه با پیامدهای ویروس کرونا دانست.

این صندوق تأکید کرده که این وام برای حمایت از دستاوردهای اقتصادی سه سال اخیر در مصر پرداخت می شود و بنیانی استوار برای ادامه این روند را فراهم می کند.

این توافق در حالی انجام شده که ارزش جنیه مصر دربرابر دلار به 16.23 رسیده که کمترین در هفت ماه گذشته بوده است.

پیش از این صندوق بین المللی پول کمکی اضطراری به ارزش 2.7 میلیارد دلار به مصر پرداخته بود.

توقف گردشگری و کاهش سرمایه گذاری خارجی و توقف حواله های کارکنان مصری خارج از کشور به بستگانشان در داخل که همگی پیامدهای شیوع کرونا هستند باعث بحران اقتصادی شدیدی در این کشور شده است.

مصر در اواخر 2016 توافق نامه ای با صندوق بین المللی پول امضا کرد که به موجب آن پس از اقدامات اقتصادی خاصی ازجمله شناور کردن قیمت ارز و کاهش تدریجی یارانه ها وامی به ارزش 12 میلیارد دلار دریافت کرد.

از زمان به قدرت رسیدن «عبدالفتاح السیسی» در مصر حجم بدهی خارجی این کشور از 46میلیارد دلار در سال 2014 به 109.36 میلیارد دلار رسیده است. مصر در سال جاری متعهد به پرداخت 18.6 میلیارد دلار است که شامل قسط ها و بهره های این وام ها می شود.

با اجرای سیاست های صندوق بین المللی پول و شناور شدن قیمت ارز، ارزش جنیه مصری 100 درصد کاهش پیدا کرد و تورم در مصر در سال 2017 به رقم بی سابقه 33 درصد رسید، اما روند کاهشی تورم ادامه پیدا کرد تا اینکه براساس آمارهای رسمی دولت مصر نرخ تورم در این کشور در فوریه 2020 معادل 5.1 درصد بوده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن