واکنش گروه های فلسطینی و وزیر خارجه ایران به درگذشت «رمضان عبدالله شلح»

رمضان عبدالله در 1995 پس از ترور «فتحی شقاقی» به دبیر کلی جنبش جهاد اسلامی منصوب شد و تا سال 2018 در این مقام ماند.

میدل ایست نیوز: «رمضان عبدالله شلح»، دبیر کل سابق جنبش جهاد اسلامی شنبه شب پس از طی یک دوره طولانی بیماری درگذشت.

رمضان عبدالله در 1995 پس از ترور «فتحی شقاقی» به دبیر کلی جنبش جهاد اسلامی منصوب شد و تا سال 2018 در این مقام ماند.

او زاده غزه در 1958 و فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته اقتصاد از دانشگاه الزقازیق مصر در سال ۱۹۸۱ و دکترای اقتصاد از دانشگاه دارام انگلیس در سال ۱۹۹۰ میلادی و استاد اقتصاد دانشگاه اسلامی غزه بود.

جنبش جهاد اسلامی با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام درگذشت رمضان عبدالله «مواضع ملی شجاعانه و رهبری او در جنبش جهاد اسلامی را مایه افتخار و موضوعی فراموش نشدنی خواند».

جنبش حماس نیز با انتشار بیانیه ای او را «فقید بزرگ فلسطین» و یکی از «شهسواران جهاد و مقاومت» خواند و تأکید کرد که وی الگوی صبر و استقامت و اسطوره جهاد و تلاش برای اسلام و مسئله فلسطین بود.

«محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، نیز با صدور بیانیه ای فقدان رمضان عبدالله را «از دست رفتن یک ستون استوار ملی» توصیف کرد.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران نیز به مناسبت درگذشت رمضان عبدالله شلح پیام تسلیتی صادر کرد.

او در این بیانیه شلح را شخصیتی «باسابقه دیرینه در عرصه جهاد و مبارزه علیه رژیم صهیونیستی، شخصیتی مبارز و ملی در عرصه فلسطین» خواند که «عمر خویش را در شرایطی سخت و دشوار، شجاعانه و فداکارانه و علیرغم همه خطرات و تهدیدها، سربلند در مسیر مجاهدت، فداکاری و پایمردی درعرصه مقاومت و رهایی فلسطین عزیز و قدس شریف از یوغ اشغالگران صهیونیست صرف کرد».

در بیانیه ظریف آمده که رمضان عبدالله «بعلاوه شخصیتی متواضع، اندیشمند، متفکر، خوش فکر و تقریبی بود که با اشراف عمیق به روند تحولات در منطقه و جهان، دغدغه و اهتمام ویژه ای به تقویت وحدت در بین آحاد مردم و گروه های فلسطینی و جهان اسلام داشت و همواره علاقمند و دلسوز اعتلاء و پیشرفت ایران اسلامی بعنوان پشتوانه و حامی مردم تحت ستم فلسطین بود».

ظریف درگذشت رمضان عبدالله را «به آحاد ملت غیور فلسطین به خصوص آقای زیاد النخاله دبیرکل جدید جنبش جهاد اسلامی و همه همرزمان ایشان در گروه های مقاومت» تسلیت گفته است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
المیادین
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن