تشدید تظاهرات در لبنان در پی سقوط ارزش لیره/احتمال برکناری رئیس بانک مرکزی+فیلم

تظاهرات در لبنان شدت گرفته است و هیات دولت جلسه‌ای فوق العاده برای بررسی اوضاع پولی برگزار کرده است و منابع خبری از احتمال برکناری رئیس بانک مرکزی خبر می دهند.

میدل ایست نیوز: در پی سقوط شدید ارزش پول ملی لبنان در برابر دلار، تظاهرات در این کشور شدت گرفته است و هیات دولت جلسه‌ای فوق العاده برای بررسی اوضاع پولی برگزار کرده است و منابع خبری از احتمال برکناری رئیس بانک مرکزی خبر می دهند.

جلسه هیات دولت در حالی برگزار می شود که بیروت پایتخت لبنان و دیگر مناطق این کشور صحنه اعتراضات پس از افزایش شدید قیمت دلار در برابر لیره لبنان است.

در همین رابطه،  «عماد حب الله» وزیر صنعت لبنان درباره تصمیمات احتمالی در جلسه امروز دولت لبنان گفت که دربرابر اتخاذ هر گونه تصمیمی، هیچ گونه خط قرمزی وجود ندارد.

بیروت پایتخت لبنان شب گذشته صحنه درگیری میان نیروهای امنیتی و معترضان پس از آتش زدن یکی از بانک ها و تخریب معازه ها توسط معترضان بود.

در طرابلس در نتیجه درگیری ها ۸ نفر مجروح شدند و نیروهای امنیتی بیشتر راه‌ها را بازگشایی کردند.

در همین حال «سعد الحریری»، نخست وزیر سابق لبنان هم هشدار داد که لبنان در حال حاضر شاهد فروپاشی اقتصادی بسیار خطرناکی است.

الحریری گفت: دولت کنونی علی رغم فرصت صد روزه، هیچ یک از اهداف مورد نظری که به خاطر آن روی کار آمده را محقق نکرده  و عزل و نصب های اخیر براساس سهمیه بندی ها صورت گرفته است.

لبنان همزمان با کمبود دلار و خودداری بانک ها از تحویل پول سپرده گذاران به دلار، با بدترین فروپاشی اقتصادی در چند دهه اخیر روبروست و این بحران باعث افزایش نرخ تورم شده و تقریبا نیمی از جمعیت این کشور را زیر خط فقر برده است.

از سوی دیگر، اتحادیه صرافان لبنانی اعلام کرده است نرخ تبدیل دلار امریکا در برابر لیره لبنان امروز جمعه حداقل 3890 و فروش آن 3940 لیره بوده است اما در بازار سیاه، هر دلار امریکا با 5600 لیره معامله شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا