اختلافات سیاسی درون اقلیم کردستان در پی بحران مالی شدید

کاهش قیمت جهانی نفت بر اقلیم کردستان نیز تاثیر گذاشت و اقلیم را در نهایت مجبور به کاهش حقوق کارمندان کرد، موضوعی که به اختلافات سیاسی میان احزاب کرد اقلیم دامن زده است.

میدل ایست نیوز: پیامدهای کاهش قیمت جهانی نفت در اقلیم کردستان عراق نیز اختلافات سیاسی برجای گذاشت از آنجا که احزاب و نیروهای سیاسی کرد با تصمیم دولت اقلیم کردستان برای کاهش حقوق کارمندان در سایه مشکلات داخلی مخالفت کردند.

دولت اقلیم کردستان به ریاست «نچیروان بارزانی» و تحت کنترل حزب دموکرات کردستان یکشنبه تصمیمی اتخاذ کرد تا بخشی از حقوق کارمندان و افراد خاص کاهش یابد اما این تصمیم به مذاق احزاب کرد خوش نیامد و اتحادیه میهنی کردستان تاکید کرد اقداماتی در راستای جلوگیری از اجرای این تصمیم اتخاذ خواهد کرد.

در همین راستا «میران محمد»، عضو دفتر سیاسی اتحادیه میهنی کردستان گفت: «اتحادیه میهنی اجازه نخواهد داد این تصمیم اجرا شود، به زودی نشستی در اولین فرصت برای بررسی آن برگزار و هر تصمیمی که لازم باشد اتخاذ خواهیم کرد و احتمالا اعضای اتحادیه میهنی کردستان در دولت اقلیم را برای جلوگیری از این تصمیم احضار کنیم.»

وی اشاره کرد که اتحادیه میهنی کردستان پیش از این از دولت خواسته بود حقوق کارمندان اقلیم را هر چه زودتر پرداخت کند.

«نصرالله السورچی»، از سران اتحادیه میهنی کردستان نیز از احتمال اتخاذ تصمیماتی شدید در خصوص این تصمیم دولت عراق خبر داد.

وی در ادامه گفت: «انتظار داشتیم دولت اقلیم تصمیماتی در راستای تضمین حقوق کارمندان و نیروهای پیشمرگه اقلیم اتخاذ کند نه اینکه حقوق آن ها قطع کرده و سنگینی اشتباهات پی در پی دولت ها را بر دوش آن ها بگذارد.»

السورچی افزود تصمیم اتحادیه میهنی کردستان به اعضای آن در دولت ابلاغ خواهد شد و گفت که تصمیم اتحادیه میهنی کردستان قطعی و بدون تعارف خواهد بود.

فراکسیون کردی تغییر نیز با انتقاد از این تصمیم و مخالفت با آن اعلام کرد تمایلی برای تصمیم دولت در قطع حقوق کارمندان نداشته و از دولت اقلیم خواست بجای تصمیماتی برای کاهش حقوق کارمندان به اصلاحات روی بیاورد.

دولت اقلیم کردستان عراق حقوق بیش از دو میلیون کارمند خود را از ماه فوریه پرداخت نکرده و دولت فدرال عراق را مسئول این امر می داند اما بغداد دولت اقلیم را متهم به عدم پایبندی به تحویل درآمدهای نفتی خود کرد و خواستار پایبندی اقلیم به قانون اساسی شد.

برخی طرف های کرد نسبت به اثرگذاری این اختلافات بر ثبات اقلیم و گفت وگوی کردها با بغداد هشدار دادند.

یک مسئول در دولت اقلیم که نخواست نامش فاش شود گفت احزاب کرد مخالف با این تصمیم می خواهند از این موضوع به نفع خود سوء استفاده سیاسی کنند و مسئولیت این تصمیم را فقط بر عهده حزب دموکرات کردستان بگذارند.

وی احتمال داد این احزاب مخالف به تنش آفرینی روی بیاورند که ممکن است بر ثبات و استقلال اقلیم در تصمیم گیری درخصوص مسائل سرنوشت ساز تاثیر بگذارد.

این مسئول اشاره کرد دولت گزینه دیگری به غیر از کاهش حقوق ندارد که این گزینه هم در صورت توافق بغداد و اربیل موقتی خواهد بود.

حزب دموکرات کردستان نگران است این اختلافات بر مسیر گفت وگوی میان بغداد و اربیل تاثیر بگذارد.

در این رابطه «عماد باجلان» عضو این حزب گفت اقلیم با شرایط سخت مالی مواجه است از این رو بغداد باید انعطاف و نرمشی در خصوص حل مشکلات میان دو طرف برای خروج اربیل از این بحران نشان دهند.

وی در ادامه تاکید کرد دو طرف باید از برخی مسائل عقب نشینی کنند زیرا حل این مشکلات به نفع همه است.

امروز قرار است یک هیئت مذاکره کننده کرد برای بررسی پرونده مشکلات میان بغداد و اربیل به بغداد سفر کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا