مداخله روسیه برای حل اختلافات میان نیروهای سوری و لشکر پنجم در درعا

هیات روسی دیدارهای خود با شخصیت‌های برجسته استان درعای سوریه را برای حل و فصل اختلافات روی داده میان عناصر لشکر پنجم مورد حمایت مسکو و نیروهای دولتی سوریه کلید زده است.

میدل ایست نیوز: هیات روسی امروز یکشنبه دیدارهای خود با شخصیت‌های برجسته استان درعا در جنوب سوریه را برای حل و فصل اختلافات روی داده میان عناصر لشکر پنجم مورد حمایت مسکو و نیروهای دولتی سوریه کلید زده است، اختلافاتی که اخیرا در نتیجه درگیری مسلحانه به کشته شدن پنج تن از نیروهای سوری و دو تن از نیروهای لشکر پنجم منتهی شد.

در همین رابطه، «محمد الحورانی»، فعال اجتماعی سوری در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: «هیات روس که روز گذشته وارد شهر ازرع در حومه درعا شد، با همراهی شماری از افسران ارتش سوریه به سمت شهر بصری الشام رهسپار شدند تا با شخصیت‌های برجسته این منطقه دیدار و گفت‌وگو کنند.»

الحورانی افزود:«هدف از این سفر، حل و فصل اختلافات به وجود آمده میان عناصر تیپ هشتم وابسته به لشکر پنجم به فرماندهی احمد العوده و نیروهای دولتی در حومه شرقی درعا است.»

وی تاکید کرد: العوده عقب‌نشینی نیروهای دولتی سوری از همه مراکز ایست و بازرسی در حومه شرقی درعا را به عنوان شرط حل اختلافات مطرح کرده است، اختلافاتی که منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها تن از هر دو طرف در روزهای گذشته شده است.

نیروهای لشکر پنجم که مورد حمایت روسیه قرار دارند، روز گذشته بر مراکز ایست و بازرسی وابسته به ارتش سوریه در مناطق صیدا و کحیل در شرق استان درعا تسلط پیدا کردند.

استان درعا در روها و هفته‌های اخیر شاهد درگیری‌های مکرر میان نیروهای مورد حمایت ایران و نیروهای سوری از یک سو و نیروهای لشکر پنجم از طرفی دیگر است.

بنا به گفته منابع آگاه، علت این درگیری‌ها به تمایل روسیه برای پایان دادن به حضور ایران در جنوب سوریه از رهگذر ایجاد نیرویی یکپارچه در این منطقه مربوط می شود.

در همین رابطه، ـاحمد العوده، فرمانده تیپ هشتم وابسته به لشکر پنجم مورد حمایت روسیه اخیرا از تلاش‌ها برای تشکیل ارتشی واحد در درعا خبر داده است.

به نظر می رسد العوده برای عملی‌سازی تمایل روسیه برای دروسازی ایران از صحنه و به ویژه در مناطق واقع در جنوب سوریه تلاش می کند.

همچنین بخوانید

«لشکر چهارم سوریه»؛ میدان وزن‌کشی روسیه و ایران

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا