رقابت شدید نیروهای سیاسی عراق برسر مقام دبیر کلی هیئت وزیران

نخست وزیر عراق تاکنون رؤسای سازمان بازنشستگی، اداره وقف شیعه، رئیس سازمان هواپیمایی، و چند سمت نظامی و امنیتی و غیر نظامی دیگر را تغییر داده است.

میدل ایست نیوز: یک منبع نزدیک به «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، تأکید کرد که او با قاطعیت درنظر دارد که دست به عزل و نصب های گسترده در ده ها سمت بلندپایه حکومتی بزند.

این در حالی است که تنش ها میان نخست وزیر عراق و برخی گروه های مسلح شیعی در روزهای اخیر و جنگ رسانه ای این گروه ها با نخست وزیر بالا گرفته است.

دو روز پیش تصاویری از تعدادی از بازداشت شدگان کتائب حزب الله پس از آزادی شان منتشر شد که تصاویر مصطفی الکاظمی، فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، را زیر پا گذاشته بودند. موضوعی که واکنش فعالان شبکه های اجتماعی را واداشت و به تردید در فرمان گرفتن این کتائب از فرمانده کل نیروهای مسلح دامن زد.

این منبع نزدیک به الکاظمی گفت که بخش زیادی از این جنگ رسانه ای برای آن است که این گروه نگران منافع خود در برنامه بزرگ الکاظمی برای عزل و نصب های گسترده در ادارات دولتی است.

نخست وزیر عراق تاکنون رؤسای سازمان بازنشستگی، اداره وقف شیعه، سازمان هواپیمایی، و چند سمت نظامی و امنیتی و غیر نظامی دیگر را تغییر داده است.

الکاظمی هفته گذشته در دیدار با اصحاب رسانه در عراق تأکید کرد که تغییراتی گسترده در پیش است و گفت که انتظار دارد این تغییرات حجم حملات بر دولت را تشدید کند.

به گفته این منبع آگاه بیشترین فشار بر الکاظمی متوجه منصب مهمی است که بسیاری تشکل های سیاسی برای آن نقشه کشیده اند و این منصب دبیر کلی هیئت وزیران عراق است.

این منبع تأکید کرد که بسیاری از تشکل ها نامزدهایی را برای این سمت معرفی کرده اند.

«سلام المسعودی»، روزنامه نگار عراقی، تأکید می کند که الکاظمی امکانات موفقیت در پروژه عزل و نصب ها را دارد اما باید منتظر ماند و دید که آیا اراده لازم برای موفقیت را دارد یا نه.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الحره
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن