«یسرائیل هیوم» مدعی شد: اکثر سران کشورهای عربی عدم مخالفت خود با طرح الحاق کرانه باختری را اعلام کرده‌اند

روزنامه «یسرائیل هیوم» در گزارشی مدعی شد که اکثر رهبران کشورهای عربی پیام‌هایی دال بر عدم مخالفت با طرح الحاق کرانه باختری به تل‌آویو مخابره کرده‌اند.

میدل ایست نیوز: روزنامه «یسرائیل هیوم» در گزارشی مدعی شد که اکثر رهبران کشورهای عربی پیام‌هایی دال بر عدم مخالفت با طرح الحاق کرانه باختری به تل‌آویو مخابره کرده‌اند.

این روزنامه نزدیک به دولت اسرائیل تصریح کرد رهبران کشورهای عربی از جمله مصر، عربستان و کشورهای خلیجی در گفت‌وگوهای داخلی اعلام نشده خواهان آمادگی برای واکنش افکار عمومی عربی در قبال طرح الحاق‌گرایانه اسرائیل شدند.

یسرائیل هیوم در ادامه نوشت: این طرح اسرائیل چندان برای رهبران عربی اهمیت ندارد و آنها تنها به بیانیه‌های نمادین و نمایشی محکومیت طرح مذکور بسنده خواهند کرد و در صورت بروز درگیری و موج اعتراضات داخلی که می تواند ثبات این حکومت‌ها را تحت الشعاع قرار دهد، مجبور به اقدام علیه این طرح خواهند شد.

این روزنامه عبری زبان در پایان با بیان اینکه اردن تنها کشور عربی مخالف با طرح الحاق کرانه باختری است، اظهار داشت: «اکثر رهبران عربی ترجیح می دهند به طرح الحاق کرانه باختری نپردازند و در صورت اشاره هم تنها به بیان مواضع کوتاه اقدام می کنند، در این میان تنها پادشاه اردن به صراحت و شدت با طرح مذکور اعلام مخالفت کرده است.»

در همین رابطه، منابع اسرائیلی گزارش دادند که واشنگتن و تل‌آویو درخصوص اجرای طرح الحاق کرانه باختری به فلسطین اشغالی در ماه سپتامبر به توافق‌ رسیدند، اما نگرانی سران تل‌آویو از تشدید اوضاع امنیتی در غزه و عکس‌العمل نیروهای‌ مقاومت به این طرح، باعث شده این رژیم تصمیم به اجرای آن به صورت تدریجی بگیرد.

تصمیم اسراییل و آمریکا برای ضمیمه کردن یک‌سوم کرانه باختری به فلسطین اشغالی،‌ با وجود همه هشدارها همچنان پابرجاست و این پیامی است که تل‌آویو به طور صریح و قطعی به رام‌الله منتقل کرده اما آنچه در این میان مهم به نظر می‌رسد نحوه اجرایی کردن این طرح است.

علاوه‌بر کشورهای غربی بسیاری از نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و حتی نهادهای داخل اسرائیل درخصوص اجرای این طرح بارها هشدار دادند و اعلام کردند که این اقدام ضمن نابودی کامل راه‌حل تشکیل دو کشور و روند صلح میان دو طرف، تنش‌های امنیتی گسترده‌ای در فلسطین و در منطقه ایجاد خواهد کرد.

به همین‌دلیل به اعتقاد ناظران، رژیم صهیونیستی درصدد اجرای تدریجی طرح یادشده است تا مانع تشدید مسائل امنیتی با فلسطینیان شود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا