معترضان لبنانی با پیغام «من کافر نیستم» خودکشی می کنند

افزایش موارد خودکشی در لبنان نشان می دهد که بحران اقتصادی و معیشتی در لبنان برای بسیاری از مردم از خط قرمزها عبور کرده است.

میدل ایست نیوز: جمعه گذشته بود که صدای یک گلوله آرامش یکی را که می خواست در خیابان  مشهور «حمراء» بیروت به یک کافه برود بر هم زد.

گلوله از هفت تیری متعلق به یک شهروند لبنانی به نام «علی» شلیک شده بود. او گلوله را در سر خود شلیک کرد و سه نماد از خود به جای گذاشت: نخست پرچم لبنان، دوم گواهی رسمی عدم سوء پیشینه، سوم عبارت «من کافر نیستم» که آن را بر پرچم لبنان نوشت تا بر جنبه سیاسی ـ اقتصادی خودکشی اش تأکید کند.

خودکشی علی جامعه لبنان را به لرزه درآورد. این یکی از 4 خودکشی علنی در خیابان بود که لبنان در چند روز گذشته شاهد بود، اما این یکی تأثیری بیشتری بر مردم نهاد. معترضان در خیابان ها به آن واکنش نشان دادند و فعالان شبکه های اجتماعی هشتگ من کافر نیستم (#أنا_مش_کافر) را با هشتگ های دیگری مانند «کافر گرسنگی است» همراه کردند.

بسیاری نیز در شبکه های اجتماعی واکنش سیاستمداران به این حادثه را به سخره گرفتند. ازجمله واکنش «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان که گفت: «هیچ کس از گرسنگی نمی میرد».

کارشناسان می گویند که افزایش موارد خودکشی در لبنان نشان می دهد که بحران اقتصادی و معیشتی در لبنان برای بسیاری از مردم از خط قرمزها عبور کرده ضمن آنکه مردم گشایشی در افق نمی بینند.

«میسون حمزه»، مشاور روانی، می گوید که فقر و مشکلات مالی نسبت افسردگی را در جامعه بالا می برد و این در بسیاری به صورت خودکشی نمایان می شود.

به نظر حمزه، خودکشی گزینه کسانی است که هیچ افقی را پیش روی خود نمی بینند و کاملا از همه چیز ناامید شده اند. او می افزاید که خودکشی معمولا اقدامی آنی نیست و با پیش زمینه روانی و آمادگی قبلی رخ می دهد.

«ادیب نعمه»، کارشناس امور توسعه، افزایش آمار خودکشی به علت بحران های اقتصادی و اجتماعی را موضوعی خطرناک می داند.

به نظر او، موارد خودکشی فقط نوک کوه یخ را نشان می دهد. نعمه معتقد است که دولت اشتباه بزرگی کرده که توجه خود را صرفا بر مسائل مالی متمرکز کرده و از ابعاد اجتماعی مشکلات کشور غافل است.

او می افزاید که بحران اجتماعی در لبنان دست کمی از بحران اقتصادی ندارد و تظاهرات و خشم عمومی و موارد خودکشی صرفا برخی نمودهای آن هستند.

نعمه تأکید می کند که برنامه دولت درباره کاستن از نیروی کار دولتی به معنای کاهش حقوق و قطع درآمد بسیاری خانوارهاست که در درجه اول خانواده های فقیر و متوسط را هدف قرار می دهد و این بی تردید یک فاجعه اجتماعی درپی خواهد داشت که سیاست های دولت به آن دامن می زند.

بانک جهانی آمار فقر در لبنان در پایان سال جاری را 50 درصد پیش بینی کرده است. در حال حاضر بسیاری از مناطق لبنان شاهد تظاهرات و اعتصابات هرروزه است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا