«هشام الهاشمی»، مرد تناقض ها

بارها گفته بود که راه نجات عراق استقلال است و تأکید کرده بود که این هدف به این آسانی و زودی به دست نمی آید.

میدل ایست نیوز: «نور ایوب»، روزنامه نگار لبنانی و عضو تحریریه نشریه «الاخبار»، که بازتاب دهنده مواضع حزب الله لبنان شناخته می شود، با انتشار گزارشی به شخصیت «هشام الهاشمی»، کارشناس امنیتی برجسته عراقی که اخیرا به دست افراد ناشناس در بغداد ترور شد پرداخته است.

در این مقاله آمده که در سال 2016 با الهاشمی آشنا شدم، مردی خوش اخلاق، مؤدب، آرام… و پیچیده. به مرور زمان با اعتماد به نفس فراوان اطلاعاتی را رو می کرد و ترجیح می داد برخی اسرار را برای خود نگه دارد.

شکی نیست که مواضعی صریح و گاه قاطع و گاه دیپلماتیک و گاه افراطی داشت و آنجا بود که به شوخی می گفت: «یک روزی سلفی جهادی بوده ام!».

مخفی نمی کرد که با نفوذ ایران در عراق میانه خوبی ندارد و همواره با بخش های مربوطه در سفارت امریکا و دیگر کشورها در تماس است. متحدان ایران دوستش نداشتند و متحدان امریکا برایش احترام قائل بودند.

او خودش بدون تعارف همین را می گفت، هرچند به دوستی اش با سران گروه های مقاومت هم مباهات می کرد. می گفت که شخصیت شهید «ابومهدی المهندس» را به شدت تحسین می کند. المهندس تا چند سال حاشیه ای امن برای او فراهم کرده بود و با شهادت المهندس یک پشتوانه را از دست داد.

همیشه از «اقدام دیوانه وار امریکا در ترور ابومهدی المهندس» انتقاد می کرد. همچنین می گفت که در مواردی حلقه وصل میان افرادی وابسته به ایران و افرادی غربی در پرونده عراق شده است.

از پژوهش های فراوانش می گفت که سفرای ایران و امریکا از آنها استفاده کرده اند.

در ماه های اخیر بخشی از پروژه ای مردمی شده بود که به خیابان ها ریختند و خواستار استقلال عراق در تصمیم گیری هایش و خروج این کشور از محورهای ایران و امریکا به یک اندازه شدند.

بارها گفته بود که راه نجات عراق همین استقلال است و تأکید کرده بود که این هدف به این آسانی و زودی به دست نمی آید.

همیشه آرزو می کرد که کاش عراقی ها به اندازه لبنانی ها سعه صدر داشتند. بارها اعتراف کرد که اشتباه کرد و حرف منتقدش درست است. اخیرا هم نپذیرفت که او را اسلام گرا بخوانند و گفت که «من عراقی ام، با اعتقادات خودم».

تا آخرین لحظه های زندگی اش منبع اطلاعات بود و همیشه اطلاعات دست اول و مهمی درباره تحرکات داعش را در اختیار دستگاه های امنیتی می گذاشت.

برای «نوری المالکی» احترام بسیاری قائل بود. با «حیدر العبادی» همراه شد، از «عادل عبدالمهدی» به شدت انتقاد می کرد، و باز با «مصطفی الکاظمی» همراه شد.

از مشاوران نزدیک «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، و دولت عراق بود.

به گزینه های جدید ایران در عراق پس از ترور شهید «قاسم سلیمانی» دلگرم بود و بر شدت انتقادات خود از افرادی که به وابستگی به ایران شناخته می شوند افزود.

هشام الهاشمی رفت، اما لبخندش فراموش نخواهد شد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الاخبار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا