تاکید الکاظمی بر اهمیت روابط دو جانبه ایران و عراق در دیدار خصوصی با ظریف

ظریف پس از دیدار جمعی با حضور اعضای هیئت ایرانی و عراقی، جلسه ای خصوصی نیز با الکاظمی داشته است.

ميدل ایست نیوز: «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق امروز یکشنبه (19 ژوئیه) از «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران و هیات همراه استقبال کرد.

الکاظمی در دیدار با هیات ایرانی درباره مناسبات دوجانبه و مسائل مورد اهتمام مشترک در زمینه‌های مختلف رایزنی کرد.

ظریف در این دیدار اهتمام ایران در بالاترین سطوح در رابطه با سفر قریب الوقوع الکاظمی به تهران برای آغاز مرحله جدید از همکاری مشترک را به اطلاع وی نخست‌وزیر عراق رساند.

الکاظمی نیز اهمیت مناسبات دوجانبه میان ایران و عراق و توسعه و ارتقای آن در زمینه‌های مختلف در راستای منافع دو کشور و لزوم همکاری مشترک برای حمایت از امنیت و ثبات منطقه را مورد تاکید قرار داد.

وی افزود: عراق برای تاکید بر نقش متوازن و مثبت خود در ایجاد صلح و توسعه در منطقه و بازتاب مثبت آن در ثبات، رفاه و توسعه پایدار منطقه تلاش می‌کند.

از سوی دیگر، ظریف اظهار داشت که ایران خواهان مرحله جدید و مثبت از مناسبات با عراق و فعال‌سازی توافقات دو کشور در حوزه‌های مختلف است.

ظریف پیش از این دیدار در نشست خبری مشترک با همتای عراقی خود ضمن ابراز خرسندی از حضور در عراق از مهمان‌نوازی مردم و دولت عراق و دوست قدیمی‌اش فؤاد حسین قدردانی کرد.

وی گفت که «برای ما عراق پر صلح و آرامش و روابط سازنده با همه همسایگان همراه با قدرت و آرامش و ثبات مهم است».

ظریف عنوان کرد: «بسیار خوشحالیم که در کنار هم ایستاده‌ایم و این دشمن مشترک بشریت یعنی تروریسم را شکست داده‌ایم».

وزیر خارجه بیان کرد: امکانات اقتصادی دو کشور می‌تواند برای پیشرفت یکدیگر مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: «توافقات دیگری در سفر رئیس جمهور ایران به عراق حاصل شد که این توافقات که به نفع مردم منطقه است چه در حوزه کشتیرانی و چه در حوزه ریلی و همکاری‌های علمی و تبادل گردشگر و زائران دو کشور».

وی گفت: «ضرورت دارد در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر گفت‌وگو کنیم. منطقه ما نیاز به آرامش دارد.اقدام تروریستی در به شهادت رساندن شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و خسارت بزرگ برای مقابله با تروریسم بود.برای ما مهم است که حاکمیت ملی همسایه ما مورد تعدی و تعرض قرار نگیرد».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا