نشست روسای سه‌گانه عراق برای بررسی تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی

روسای سه‌گانه عراق در کاخ السلام بغداد نشستی برای بررسی تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی این کشور برگزار کردند.

میدل ایست نیوز: روسای سه‌گانه عراق در کاخ السلام بغداد نشستی برای بررسی تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی این کشور برگزار کردند.

«برهم صالح» رئیس جمهور، «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر و «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق در این نشست علاوه بر بررسی آخرین وضعیت بهداشتی عراق در سایه اپیدمی کرونا و تحولات سیاسی، امنیتی و اقتصادی، بر اهمیت تداوم تلاش‌های نهادهای بهداشتی برای فراهم‌سازی مستلزمات درمانی و توسعه امکانات موجود در بیمارستان‌ها و اماکن قرنطینه در راستای خدمات‌رسانی درمانی بهتر به شهروندان تاکید کردند.

در همین ارتباط، روسای سه‌گانه عراق ضمن قدردانی عمیق از فداکاری کادر پزشکی و پرستاری و همه افراد فعال در زمینه ارائه خدمات درمانی و پیشگیرانه، بر اهمیت فعالیت مسئولیت‌پذیرانه شهروندان و خانواده عراقی از رهگذر پایبندی کامل به دستورالعمل‌های بهداشتی و پیشگیرانه در راستای کمک به ایجاد روابط پزشکی مثبت میان شهروندان و نهادهای پزشکی تاکید کردند.

در این نشست همچنین درباره راهکارهای مختلف برای پشت سر نهادن بازتاب‌های وضعیت مالی کنونی بر زندگی شهروندان و به ویژه اقشار اجتماعی کم‌درآمد در راستای کمک به خدمات‌رسانی در زمینه بهداشت و تداوم جریان زندگی و فعالیت بازار گفت‌وگو شد.

روسای سه‌گانه در ادامه از اقدامات دولت برای تنوع‌بخشی به درآمدهای ملی و تلاش برای پایان دادن به ماهیت رانتی نظام اقتصادی و مالی، اعمال کنترل بر گذرگاه‌های مرزی، بنادر و ساماندهی به فعالیت‌ها در آن و ریشه‌کن‌سازی فساد و مفسدین در این گذرگاه‌ها برای حفظ بیت المال و اقتصاد ملی و صیانت از حاکمیت ملی و قانون تمجید کردند.

در زمینه امنیتی هم روسای سه‌گانه درباره اهتمام ویژه به اقدامات امنیتی، اطلاعاتی و نظامی جاری برای تداوم نبرد علیه تروریسم و نابودسازی کامل هسته‌های خفته و فعال آن رایزنی کردند.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در این نشست به توضیح برنامه سفر خود به ایران و عربستان پرداخت و بر اهمیت مناسبات بغداد با دو کشور همسایه ایران و عربستان و اهتمام به ارتقای این مناسبات در راستای تقویت راهکارهای همکاری سازنده در زمینه‌های مختلف برای تامین منافع ملت‌های منطقه و ایجاد فضای منطقه‌ای مبتنی بر حسن تفاهم، مراعات حاکمیت ملی و تحکیم تفاهم به منظور تقویت امنیت، صلح و پیشرفت منطقه تاکید کرد.

روسای سه‌گانه در ادامه اظهار داشتند که همکاری عراق با کشورهای برادر و همسایه موجب کمک به بازسازی و بهبود اقتصاد کشور خواهد شد.

در این نشست همچنین درباره لزوم تلاش جدی برای فراهم‌سازی شرایط به منظور برگزاری انتخابات زودهنگام، مشخص‌سازی زمان برگزاری آن در سایه تعهدات و مسئولیت‌پذیری در برابر مردم و مطالبات آنها و تسریع در اصلاح قانون لازم برای برگزاری انتخابات آزاد، سالم و پاکدستانه در راستای تامین اراده دموکراتیک مردم رایزنی شد.

در راستای اقدامات قانون گذاری و نظارتی، در این نشست برنامه‌های قانون‌گذاری آتی پارلمان مورد بررسی قرار گرفت و سران سه قوه بر حمایت کامل خود از تلاش‌های کمیته تحقیقات در بخش برق و شناسایی دلایل نابسامانی در این بخش و بازخواست افراد کوتاهی کرده تاکید کردند. حاضران در این نشست بر طرح ملی جهت حمایت از دولت مقتدر دارای حاکمیت که قادر به دفاع از حقوق شهروندان و امنیت وطن و حاکمیت آن باشد، تاکید کردند و در این نشست تدابیر مختلف در سطوح مختلف جهت تقویت نقش دولت و تحکیم حاکمیت آن مورد بررسی قرار گرفت.

در این نشست بر لزوم ادامه همکاری‌ها و اقداماتی تاکید شد که می‌تواند شراکت ملی را تقویت کرده و توازن ملی را بر اساس قانون اساسی در راستای تقویت اصول کشور شهروند مدار و قانون محور، تاکید شد.

روسای سه‌گانه در این نشست، همچنین روابط میان دولت فدرال و دولت اقلیم کردستان مورد بررسی قرار دادند و بر لزوم تلاش‌های عملی در راستای تعیین تکلیف پرونده‌های حل و فصل نشده تاکید کردند که حقوق شهروندان را بدون تمییز و بر اساس قانون اساسی و تحکیم تفاهم ملی مسئولانه تامین می‌کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
سایت ریاست جمهوری عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا