افزایش واردات نفتی چین از عربستان/ نام ایران در میان فروشندگان نفت به چین در ماه ژوئن دیده نمی شود

چین در ماه گذشته واردات نفت خام از عربستان را نزدیک ۱۵ درصد افزایش داده و به ۸.۸۸ میلیون تن رسانده است.

میدل ایست نیوز: چین در ماه گذشته واردات نفت خام از عربستان را نزدیک ۱۵ درصد افزایش داده و به ۸.۸۸ میلیون تن رسانده است. واردات نفتی آن از روسیه نیز نزدیک ۱۳ درصد افزایش یافته و به نزدیک ۸ میلیون تن رسیده است.

واردات نفت از امارات در ماه گذشته ۳.۲۷ ملیون تن و از عراق بیش از ۶ میلیون تن گزارش شده است.

در کل چین طی ماه گذشته کمی بیش از ۵۳ میلیون تن نفت خام از کشورهای خارجی وارد کرده است.

این کشور طی دو ماه گذشته واردات نفت از آمریکا را نیز احیا کرده و طی این مدت روزانه ۱۴۰ هزار بشکه نفت از ایالات متحده خریده که دو برابر متوسط خرید روزانه نفت چین از ایران از ابتدای سال جاری میلادی است.

در تازه‌ترین گزارش گمرک چین نام ایران در میان دیگر تامین‌کننده‌های نفت این کشور برای ماه ژوئن درج نشده و جزئیات تجارت با ایران نیز نشان می‌دهد در ماه گذشته نفتی از ایران دریافت نکرده است.

آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد که این کشور تنها از ژانویه تا پایان ماه مه نفت از ایران خریده است و در ماه ژوئن رقمی برای واردات نفت از ایران درج نشده است. این در حالی است که برای دیگر صادرکننده‌های نفت مانند عربستان، عراق، امارات، روسیه، کویت و دیگران جزئیات واردات نفت برای ماه ژوئن درج شده و خرید نفت از برخی از این کشورها هم اوج گرفته است.

همچنین برای نیمه اول سال ۲۰۲۰، کل واردات نفت چین از ایران تقریبا ۱.۷ میلیون تن (۷۰ هزار بشکه در روز) گزارش شده است که با واردات نفت این کشور از ایران در پنج ماهه سال جاری برابری می‌کند. بدین ترتیب، طبق آمار گمرک چین، این کشور در ماه ژوئن نفتی از ایران وارد نکرده است.

کل واردات چین (نفتی و غیرنفتی) از ایران در نیمه اول سال جاری میلادی با افتی ۶۲ درصدی نسبت به دور مشابه پارسال به ۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار سقوط کرده است که ۴۱۵ میلیون دلار آن مربوط به ماه ژوئن می‌شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
رویترز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن